Středa 8. července 2020svátek má Nora 10 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Na placení daní je v Česku potřeba 39 dní

Daňové přiznání - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Daňové přiznání - ilustrační foto | foto: Lidové noviny

PRAHA Česká republika má jeden z časově nejnáročnějších daňových systémů. Vyplývá to ze Studie Světové banky týkající se náročnosti placení daní a celkového daňového zatížení (Paying Taxes 2008). Podniky vyplňováním daňových přiznání a plněním všech daňových předpisů stráví 930 hodin ročně, což Česko řadí na 168. místo ze 178 sledovaných zemí.

Nejlépe jsou na tom podle studie firmy na Maledivách a nejhůře v Brazílii. Za Českou republikou se v hodnocení časové náročnosti ohledně daňových přiznání umístily například Vietnam, Nigérie, Bělorusko, Ukrajina nebo Kamerun. Naopak nejlépe jsou na tom vedle Malediv ve Spojených arabských emirátech, Singapuru, Lucembursku, Švýcarsku nebo Irsku, které skončilo deváté.

Časová náročnost přitom podle studie velmi často souvisí i s počtem a frekvencí daňových plateb, které musejí firmy každoročně provést. Neplatí to ovšem vždy, protože například ČR se v počtu daňových plateb umístila na 27. místě s 12 platbami ročně. Naopak Bělorusko skončilo poslední se 124 platbami ročně. Bělorusko má podle studie 11 různých komerčních daní, deset z nich je přitom nutné platit měsíčně a jednu čtvrtletně. Nejlépe jsou na tom opět Maledivy a Spojené arabské emiráty. Irsko se umístilo 15., Německo na 39. místě a Francie až na 65. místě.

Celkově je podle SB vidět snaha většiny států své daňové systémy reformovat. "Tento rok zlepšilo svůj daňový systém 31 zemí a 65 provedlo změny v uplynulých třech letech," upozorňuje studie. Nejpopulárnějším opatřením bylo podle ní snížení daní z příjmu podniků a firem. Rovněž v Česku díky reformě veřejných financí postupně klesají daně z příjmu ze současných 21 procent až na 19 procent v roce 2010. Loni přitom byla daň 24 procent.

České ministerstvo financí se snaží snížit administrativní zátěž podniků i živnostníků a chystá v rámci reformy daňového systému i sloučení daňové a celní správy. V dalším kroku by měla být sloučená finanční a celní správa, pověřena výběrem sociálního a zdravotního pojištění. Vše se uskuteční nejdříve v roce 2012.

Podle jiné zprávy Světové banky je ovšem plán české vlády na sloučení daňové a celní správy pouze spojením obou institucí a prozatím nepřináší efektivní změnu. Banka nicméně snahy české vlády o sjednocení a zjednodušení správy veřejných peněz vítá, ale upozorňuje, že sloučení musí předcházet modernizace obou institucí a zjednodušení "papírování".

V celkovém daňovém zatížení měřeném objemem všech daní a příspěvků jako procenta ze zisku firem má podle studie Světové banky Česká republika 115. pozici s necelými 49 procenty. Celosvětovou jedničkou je pak s poměrem přibližně osm procent tichomořská republika Vanuatu, následovaná Maledivami.

Německo je na tom například hůře než Česko a s necelými 51 procenty poměru daní a zisků firem je na 125. místě, Francouzi dokonce na 157. místě. Naopak Poláci se umístili na 64. pozici. Světová banka ve studii upozorňuje, že daňové systémy jsou v různých zemích velmi rozdílné, což je mimo jiné způsobeno tisíciletým vývojem. Daňový systém je znám již od starověkých Egypťanů, 3000 let před Kristem, podotýká studie.
,

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...