Pátek 5. června 2020svátek má Dobroslav 17 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Na přípravu zóny pro Hyundai půjde 1,5 miliardy

Hyundai | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hyundai | foto: Alžběta Jungrová, Lidové noviny

PRAHA  Na přípravu průmyslové zóny v Nošovicích, ve které by mohla vyrůst továrna jihokorejské automobilky Hyundai, dá vláda 1,5 miliardy korun. Příprava zóny má být financována z výnosu privatizace státního podílu v Českém Telecomu. Oznámil to vicepremiér Martin Jahn.

Sedmá největší automobilka na světě Hyundai nedávno oznámila záměr vybudovat továrnu v Evropě za 30 miliard korun, podle některých zdrojů dokonce za 45 miliard korun. Mezi favority na výstavbu továrny je i ČR, kde podle ministerstva průmyslu a obchodu pro tuto obří investici připadají v úvahu průmyslové zóny v Ostravě-Mošnově, Nošovicích a v Holešově. Definitivní rozhodnutí má automobilka oznámit do konce listopadu. Továrna by zaměstnala přímo 3000 lidí a její roční produkce se má pohybovat kolem 300.000 automobilů.

"Vláda uvolnila pro přípravu technického zabezpečení a výkupy (pozemků) v oblasti Nošovic 1,5 miliardy korun, které půjdou z prostředků Fondu národního majetku, které byly získané privatizací Českého Telecomu. Připravujeme prioritně lokalitu v oblasti Nošovic, ale jako záložní varianta je také připravována lokalita Mošnov a Holešov," uvedl vicepremiér Jahn.

Podle MPO, které návrh na uvolnění 1,5 miliardy korun na přípravu území pro Hyundai vládě předložilo, má rozhodnutí Hyundai o umístění této investice padnou do konce letošního roku. "Je nutné vyslat jasný signál, že ČR bude mít investičně připraveny odpovídající lokality pro umístění investice," zdůvodnilo svůj návrh MPO.

MPO uvedlo, že 1,5 miliardy korun by mělo být použito na pokrytí nákladů spojených s výkupem pozemků, nemovitostí a dalších nákladů souvisejících s přípravou a zabezpečením výstavby zóny pro Hyundai. Dalších 210 milionů zóny získají z již schváleného programu na podporu rozvoje průmyslových zón do roku 2007, na který vláda v srpnu vyčlenila z  privatizačních výnosů 3,25 miliardy korun.

Pokud se Hyundai rozhodne pro ČR, tak to podle MPO bude jedna z největších přímých zahraničních investic do výstavby závodu na zelené louce v ČR. "Svým objemem může v druhé fázi překonat i investiční projekt společnosti TPCA v Kolíně. Druhá fáze by znamenala i výstavbu motorárny, ale tento záměr je zatím pouze ve fázi příprav a jeho realizace bude záviset především na tom, jak bude probíhat realizace první fáze, tedy výstavba montážního
závodu," uvedlo MPO.

Mezi lety 1998 a 2004 stát do přípravy průmyslových zón investoval ze státních prostředků 4,26 miliardy korun. Do konce minulého roku stát podpořil téměř 90 zón, kde investoři vytvořili
podle MPO více než 22.000 pracovních míst s příslibem 49.000 míst do konce roku 2006. V letošním roce zhruba 800 milionů korun míří do zón v Kolíně a do projektu Škoda Plzeň. Náklady na přípravu strategických průmyslových zón zahrnují  především náklady na výkupy pozemků, přípravu povolovací  dokumentace či vybudování technické a dopravní infrastruktury.
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Otestováno dětmi: Kniha plná pohádek a známých postaviček od Disneyho
Otestováno dětmi: Kniha plná pohádek a známých postaviček od Disneyho

Oblíbené postavičky od Disneyho, jako jsou Minnie a Mickey Mouse, ožívají v knížce s příběhy na dobrou noc. Jak se líbí dětem a pomáhají jim usnout?