30. června 2009 16:00 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Na pulty EU se od středy vrací křivé okurky a hrbolaté mrkve

Křivé okurky - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Křivé okurky - ilustrační foto. | foto: en.wikivisual.com

BRUSEL Od středy se na trh v EU vrací křivé okurky a další druhy "nevzhledného" ovoce a zeleniny. Od 1. července totiž budou zrušeny zvláštní prodejní normy, které se týkaly velikosti a tvaru 26 druhů ovoce a zeleniny. Vedení Zelinářské unie Čech a Moravy se rozhodnutí nelíbí, na český trh se podle něj dostane nekvalitní zelenina z okolních zemí. Cena zeleniny však poklesne.

"Dnem 1. července se do našich obchodů vrací křivé okurky a hrbolaté mrkve," prohlásila eurokomisařka Mariann Fischer Boelová. "Je to dobrý příklad našeho úsilí, jak snížit zbytečnou byrokracii. Takové věci na úrovni EU regulovat nemusíme," dodala.

Normy nicméně zůstanou zachovány pro deset druhů ovoce a zeleniny, mj. pro jablka, jahody a rajčata. Ale i v případě těchto druhů budou členské státy moci poprvé povolit jejich prodej, i když plodiny nebudou normám vyhovovat.

Budou muset být ovšem označeny tak, aby je bylo možné rozeznat od produktů kategorií "extra", "I. jakost" a "II. jakost".

Změna znamená zrušení norem pro 26 produktů:

meruňky, artyčoky, chřest, lilek, avokádo, fazole, růžičkovou kapustu, mrkev, květák, třešně, cukety, okurky, pěstované houby, česnek, lískové ořechy ve skořápce, hlávkové zelí, pórek, cukrové melouny, cibuli, hrách, švestky, řapíkatý celer, špenát, vlašské ořechy ve skořápce, vodní melouny a salátovou čekanku.


Během jednání v rámci reformy společné organizace trhu s ovocem a zeleninou v roce 2007 se EK zavázala, že odstraní zbytečnou byrokracii zrušením řady norem týkajících se prodeje ovoce a zeleniny.

Zvláštní normy prodeje zůstanou v platnosti pro deset produktů, které představují 75 procent hodnoty obchodu EU, a sice pro jablka, citrusové plody, kiwi, salát, broskve a nektarinky, hrušky, jahody, sladké papriky, stolní hrozny a rajčata.

Členské státy však budou moci vyjmout z norem i tyto produkty, budou-li se prodávat s odpovídajícím štítkem. V praxi to znamená, že jablko, které nevyhovuje normám, lze prodávat, pokud bude opatřeno štítkem "produkt určený pro zpracování" nebo odpovídajícím označením.

Vedení Zelinářské unie Čech a Moravy rozhodnutí kritizuje. "Pro naše pěstitele je to špatná zpráva. Náš trh se stane smetištěm Evropy, bude se k nám vozit nekvalitní zelenina, která běžně nemohla do prodeje. My jsme byli zvyklí dodávat kvalitu, která nyní bude deklasovaná," řekl ČTK předseda zelinářské unie Jaroslav Zeman.

V důsledku dovozu "nevzhledné" zeleniny poklesne podle něj cena zeleniny. "Cena za nekvalitní zeleninu se začne používat jako základní, tudíž klesnou i ceny kvalitní zeleniny," míní předseda zelinářské unie. Podle něj rozhodnutí není dobré ani pro spotřebitele.

ČTK

České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší
České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?