Sobota 23. ledna 2021svátek má Zdeněk 3 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Na růst cen česká ekonomika čekala. Zdraží skoro všechno, říkají analytici

  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy | foto: Shutterstock

PRAHA  Česko se koncem roku dočkalo tolik kýženého růstu cen, po kterém toužili tuzemští centrální bankéři. V tuzemsku, podobně jako jinde v Evropě, táhly zvyšování cen potraviny a pohonné hmoty. Tempo růstu cen by přitom mělo přetrvat.

Ekonomové odhadují, že se inflace bude pohybovat kolem dvou procent, což je i dlouhodobý cíl České národní banky. Ta právě kvůli riziku deflace, tedy poklesu cen v ekonomice, před třemi lety přistoupila k umělému oslabování kurzu koruny.

„Inflace by měla začít v následujících měsících mírně přestřelovat dvouprocentní cíl ČNB, v druhém čtvrtletí její dynamika mírně zpomalí díky očekávanému konci kurzového závazku ČNB a slabšímu efektu u cen pohonných hmot,“ říká Jakub Seidler, hlavní ekonom ING.

Růst cen v Česku

Příčinou přestřelování je to, že loni touto dobou byly ceny pohonných hmot velmi nízké, a v meziročním srovnání se tak bude inflace o dost zvyšovat.

Podle Seidlera i Davida Marka, hlavního ekonoma společnosti Deloitte, by růst za celý letošní rok měl dosáhnout průměru kolem dvou procent. S touto výší pak počítá i revidovaná makroekonomická predikce ministerstva financí.

Dvouprocentní hranice je obecně brána všude ve světě jako jakási záruka stability a to je také důvod, proč na tuto úroveň cílí i ČNB. Pokud by ceny rostly neúměrně rychle, za dříve naspořené peníze by si lidé pořídili méně zboží a služeb.

První náznaky, že se růst cen konečně přiblížil k vytčenému cíli tuzemského strážce ekonomiky, se přitom objevily v posledních dvou měsících loňského roku. Nejprve v listopadu vystoupala inflace na meziroční bázi (jde o cenovou úroveň, která vylučuje sezonní vlivy tím, že se porovnávají vždy stejné měsíce. Bere se v úvahu při propočtech reálné úrokové míry, reálného zvýšení cen majetku či valorizací – pozn. red.) na 1,5 procenta a pak v prosinci, kdy dosáhla úrovně dvou procent.

Neřesti i bydlení

Růst cen přitom táhne hned několik složek. „Pokud jde o základní kategorie spotřebitelského koše, nejrychleji jdou nahoru ceny cigaret a alkoholu, stravování a ubytování vlivem EET. Pak potraviny, náklady na zdravotní péči a pohonné hmoty,“ říká Petr Dufek, analytik ČSOB. Dodal, že letos půjdou nahoru ceny v rámci téměř celého spotřebitelského koše, zvláště pak služeb, potravin a bydlení.

Inflace by ale už teď mohla být reálně vyšší. Už nějakou dobu se mezi ekonomy vede spor, jestli by se do indexu spotřebitelských cen neměly zařazovat ceny nemovitostí určených k rezidenčnímu bydlení. „Ty se dosud braly jako investice, podle mě jde o spotřebu,“ řekl LN před časem například viceguvernér ČNB Mojmír Hampl.

Ceny nemovitostí jsou dnes zahrnuty v inflaci pouze částečně a nepřímo v podobě nájemného a tzv. imputovaného nájemného (nájemné, které by obyvatelé platili v případě, že by nebydleli ve vlastním – pozn. red.). S tím, že by se sem měly řadit i nemovitosti, však značná část ekonomů nesouhlasí.

„Nákup nemovitosti je investicí, podobně jako nákup akcie nebo zlata. Sledujeme-li spotřebitelskou inflaci, měli bychom zůstat u spotřebních položek,“ říká ale Pavel Sobíšek, hlavní ekonom UniCredit Bank.

JAK ZJISTIT INFLACI

Každý první den v měsíci vyrážejí tazatelky v Praze a v dalších 35 krajských a okresních městech do 8500 prodejen a provozoven služeb. Jejich práce končí přibližně dvacátého. Do té doby musí vyšetřit zhruba 55 tisíc cen pro 620 reprezentantů spotřebního koše.

Ceny zapisují pomocí elektronických mobilních záznamových zařízení a na konci každého dne je odesílají na Krajskou správu Českého statistického úřadu (ČSÚ) do Hradce Králové. Zde se provádí kontrola a předběžný výpočet indexů. Ke konci měsíce jsou tato data odeslána do pražského ústředí ČSÚ k dalšímu zpracování.

Ceny dalších zhruba 80 položek se zjišťují centrálně. To jsou např. ceny stejné pro celou republiku, průměrné ceny zjistitelné z různých výkazů či z internetu. Tím se do výpočtu inflace dostane dalších zhruba deset tisíc cen.

V Praze dochází k finální kontrole, výpočtu indexů a vytvoření tabulek. Indexy a tabulky jsou devátého dne každého následujícího měsíce zveřejněny na internetových stránkách ČSÚ.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Žadatelé o pobyt musí pečovat alespoň o jedno dítě mladší 15 let. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Žadatelé o pobyt musí pečovat alespoň o jedno dítě mladší 15 let. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Žadatelé o pobyt musí pečovat alespoň o jedno dítě mladší 15 let. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

SOUTĚŽ: Celoroční prémiové členství u Fitshakeru a cvičební diář k tomu
SOUTĚŽ: Celoroční prémiové členství u Fitshakeru a cvičební diář k tomu

Zapojte se do soutěže o prémiové členství a cvičte tak po celý rok zcela zdarma. Výherci navíc dostanou jako bonusový dárek speciální cvičební diář...