2. června 2009 9:25 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Na státní podporu hypotéky dosáhne více lidí

Hypotéka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hypotéka | foto: Shutterstock

PRAHA Klienti, kteří před pár lety čerpali hypotéku, ale zapomněli si tehdy zažádat o státní úrokovou dotaci, mají novou naději. Podle stávajících podmínek sice nemají šanci, jak se ke státnímu příspěvku dostat, ale pokud bude schválen návrh změn, které zamýšlí ministerstvo pro místní rozvoj (MMR), někteří z nich úrokovou dotaci ještě mohou získat.

Základní podmínkou je, aby v okamžiku čerpání hypotečního úvěru byli klienti mladší 36 let. A současně aby hypotéka byla čerpána později než 1. ledna 2005. Bude-li navrhovaná změnaMMRvládou schválena, i tito klienti se mohou přihlásit o jednoprocentní úrokovou dotaci na svou hypotéku.

„Ministerstvo chtělo podle původní představy návrh ve vládě prosadit do 30. června s účinností od počátku letošního října,“ vysvětluje Pavel Rakouš, ředitel odboru bytové politiky ministerstva pro místní rozvoj. „Mezi schválením a účinností musí být ponechána časová mezera minimálně tři měsíce, která poslouží k přenastavení všech příslušných obslužných softwarů a databází jednotlivých hypotečních bank. Zbrždění dané výměnou vlády ale zřejmě způsobí, že se tento návrh nepodaří do konce měsíce prosadit. Účinnost by tak mohla být až od ledna 2010,“ uvedl.

Podle stávajících podmínek může o státní dotaci požádat jen klient, který si na hypotéku pořizuje minimálně dva roky starou nemovitost a je mu méně než 36 let. O tuto podporu je ale dnes nutné požádat nejpozději v den čerpání hypotéky, jinak klient ztrácí nárok po všechny další roky. Celkem má jednotlivec možnost čerpat dotaci nejdéle po dobu deseti let.

Je přitom řada lidí, kteří čerpali hypotéku v letech 2005 až 2008, podmínky na dotaci splnili, ale žádost si nepodali. Tehdy totiž byla dotace nulová. Ignorováním tohoto administrativního úkonu se tito lidé vytěsnili z čerpání dotace v dalších letech. Právě letos se totiž od února dotace zase vyplácí.

Další podrobnosti o státních podporách na hypotéky si přečtěte v úterních novinách