20. března 2008 17:03 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Na účty klientů spořitelny útočí i viry

Česká spořitelna | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česká spořitelna | foto: Jan Zátorský, Lidové noviny

PRAHA Útoky na klienty České spořitelny jsou rozsáhlejší, než se původně zdálo. Podvodníci se z klientů snaží vylákat osobní údaje nejen pomocí e-mailů, ale i virů a takzvaných trojských koní, které se instalují do počítače při surfování po internetu. Česká spořitelna tvrdí, že jsou v nebezpečí i klienti několika dalších bank.

Podovodný způsob se nazývá pharming. Lidé se před tímto nebezpečím mohou bránit nainstalování antivirového programu. Bezpečnostní monitoring České spořitelny odhalil nový typ trojského koně, který se snaží z počítačů klientů několika bank - nejen České spořitelny - získat přihlašovací údaje do internetového bankovnictví," uvedla banka.

Podle ní je vzhledem k rychlému odhalení pravděpodobné, že údaje žádného klienta nebyly zneužity. Pharming nebo-li distribuce virů a trojských koní jsou vedle phishingu další podvodné techniky. Mají společné to, že se snaží obejít bezpečnostní technologie a bez vědomí uživatele se instalovat do počítače, například při brouzdání po internetu.

Vše se aktivuje ve chvíli, kdy se uživatel hlásí na stránky internetového bankovnictví. Uživatel se tak dostane nikoli na skutečné stránky, ale na předem připravenou kopii, jejímž účelem je opět vylákání citlivých údajů a jejich zneužití.

Pokud je počítač napaden, může se podle spořitelny internetbanking chovat nestandardně a požadovat po klientech údaje, které běžně k přihlášení nepotřebují. "Pokud se tak stane, odhlaste se z aplikace a operaci ihned ukončete. Následně kontaktujte klientské centrum vaší banky," radí spořitelna.

Česká spořitelna jako banka s největším počtem klientů v Česku se stala v posledních týdnech opakovaným terčem podvodných e-mailů, tzv. phishingu.

Lidovky.cz