4. března 2008 20:07 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Na Ukrajinu proudí polovina plynu

MOSKVA Monopolní ruský vývozce zemního plynu Gazprom snížil dodávky suroviny na Ukrajinu o dalších 25 procent. Ukrajina by tak nyní měla dostávat méně než polovinu obvyklého objemu plynu. Země pohrozila, že pokud se bude spor s Gazpromem i nadále stupňovat, začne si brát plyn, který má v rámci tranzitních smluv předávat dál odběratelům v západní Evropě.

České republice by zatím problémy hrozit neměly. Podle českého
plynárenského podniku RWE Transgas, jehož prostřednictvím se plyn do Česka dováží, přes Česko stále proudí stejný objem plynu jako dříve. Omezení prý není nutné se obávat, v ČR jsou dostatečné zásoby.


Gazprom dal Ukrajině čas do 18:00 SEČ, aby předložila konkrétní návrh řešení sporu, jinak jí dodávky plynu sníží ještě více. Vzhledem k tomu, že Kyjev s žádným návrhem do ultimáta nepřišel, Gazprom začal dodávky plynu omezovat. Mluvčí ukrajinského plynárenského koncernu Naftogaz ale agentuře AP řekl, že země nemá zájem tranzit plynu zadržovat.


Většina plynu, který Rusko na západ Evropy vyváží, jde právě přes území Ukrajiny. Spor, v jehož jádru je údajný dluh Ukrajiny za  odebraný plyn, s napětím sleduje také Evropská komise. Pokud by totiž Kyjev splnil dosavadní hrozby, bez plynu by se mohly v Evropě ocitnout miliony lidí.

Lidovky.cz

PSP Machinery s.r.o.
SVÁŘEČ - 135, 136, popř. automat

PSP Machinery s.r.o.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 20 000 - 35 000 Kč