Středa 3. června 2020svátek má Tamara 10 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Na Vánoce přibylo lidí bez práce, v Česku jich je přes půl milionu

Úřad práce (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Úřad práce (ilustrační foto). | foto: Lidové noviny

PRAHA Počet lidí zaregistrovaných na úřadu práce překročil půl milionu. Nezaměsnanost v Česku se v listopadu zvýšila na 8,7 z říjnových 8,5 procenta a bez práce je tak evidováno 508 498 obyvatel.

Kde chybí místa

Uchazečů o zaměstnání, kteří mohli okamžitě nastoupit do zaměstnání, bylo na konci listopadu 493 208. Tedy o 11 471 více než v říjnu a o 36 376 více než loni v listopadu.

Nezaměstnanost stoupla v 75 okresech. Nejvíce se zvýšila v okresech Jindřichův Hradec, Jeseník, Znojmo, Klatovy a Český Krumlov.

Podle ministerstva práce a socálních věcí ubylo pracovních míst o 4,7 procenta. Meziroční nárůst nězaměstnanosti činí 2,4 procenta, což analytici očekávali. Počet nezaměstnaných vrátil nad půl milionu po osmiměsíční přestávce, upozornil analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

Jejich meziměsíční přírůstek je podle něj ve srovnání listopadů historicky nejvyšší. "Trh práce tedy viditelně reaguje na pokračující slabou poptávku v ekonomice, zatím se ale nezdá, že by se schylovalo ke katastrofě. Větší část propouštění je v důsledku ukončení sezonních prací, zatímco kmenových zaměstnanců se podniky až na výjimky nezbavují," dodal.

Podle nové metodiky ministerstva podíl nezaměstnaných vůči obyvatelstvu ve věku 15 až 64 let činil na konci měsíce 6,8 procenta procenta. V říjnu tento ukazatel dosáhl hodnoty 6,7 procenta.

Dosavadní metodika poměřuje míru nezaměstnanosti pouze k ekonomicky aktivním lidem, proto je její percentuální podíl vyšší.

Volných pracovních míst v evidenci pracovních úřadů bylo v listopadu 38 806. Proti říjnu jich ubylo 1923, meziročně jich přibylo 1974. Na jedno místo tak letos v listopadu připadlo v průměru 13,1 uchazeče, nejvíce jich bylo na Havlíčkobrodsku, Jesenicku, Chomutovsku a Bruntálsku.

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!