Pátek 7. května 2021svátek má Stanislav 11 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Na Vánoce přibylo lidí bez práce, v Česku jich je přes půl milionu

Úřad práce (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Úřad práce (ilustrační foto). | foto: Lidové noviny

PRAHA Počet lidí zaregistrovaných na úřadu práce překročil půl milionu. Nezaměsnanost v Česku se v listopadu zvýšila na 8,7 z říjnových 8,5 procenta a bez práce je tak evidováno 508 498 obyvatel.

Kde chybí místa

Uchazečů o zaměstnání, kteří mohli okamžitě nastoupit do zaměstnání, bylo na konci listopadu 493 208. Tedy o 11 471 více než v říjnu a o 36 376 více než loni v listopadu.

Nezaměstnanost stoupla v 75 okresech. Nejvíce se zvýšila v okresech Jindřichův Hradec, Jeseník, Znojmo, Klatovy a Český Krumlov.

Podle ministerstva práce a socálních věcí ubylo pracovních míst o 4,7 procenta. Meziroční nárůst nězaměstnanosti činí 2,4 procenta, což analytici očekávali. Počet nezaměstnaných vrátil nad půl milionu po osmiměsíční přestávce, upozornil analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

Jejich meziměsíční přírůstek je podle něj ve srovnání listopadů historicky nejvyšší. "Trh práce tedy viditelně reaguje na pokračující slabou poptávku v ekonomice, zatím se ale nezdá, že by se schylovalo ke katastrofě. Větší část propouštění je v důsledku ukončení sezonních prací, zatímco kmenových zaměstnanců se podniky až na výjimky nezbavují," dodal.

Podle nové metodiky ministerstva podíl nezaměstnaných vůči obyvatelstvu ve věku 15 až 64 let činil na konci měsíce 6,8 procenta procenta. V říjnu tento ukazatel dosáhl hodnoty 6,7 procenta.

Dosavadní metodika poměřuje míru nezaměstnanosti pouze k ekonomicky aktivním lidem, proto je její percentuální podíl vyšší.

Volných pracovních míst v evidenci pracovních úřadů bylo v listopadu 38 806. Proti říjnu jich ubylo 1923, meziročně jich přibylo 1974. Na jedno místo tak letos v listopadu připadlo v průměru 13,1 uchazeče, nejvíce jich bylo na Havlíčkobrodsku, Jesenicku, Chomutovsku a Bruntálsku.

,

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Přehled služeb televize přes internet. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...

Před 40 lety dostala Hegerová milost, zavřeli ji kvůli Gottovu honoráři

Hana Hegerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Přesně před čtyřiceti lety, 23. dubna 1981, podepsal prezident Gustáv Husák milost pro zpěvačku Hanu Hegerovou. U soudu...

Peklo s problémovým sousedem. Nové právní úpravy umožňují se ho zbavit

Komplikované soužití. Dům v plzeňské Farského ulici, v němž lidé žijí se... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Výhrůžky, smrad i oheň. Obyvatelé plzeňského „domu hrůzy“ se rozhodli jednat. A využít přitom nové právní možnosti....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!