Čtvrtek 27. února 2020svátek má Alexandr 0 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Na Velikonoce přijelo rekordně turistů

Velikonoce - ilustrační foto.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Velikonoce - ilustrační foto. | foto: ČTK

PRAHA Do České republiky přijel letos na Velikonoce podle odhadů rekordní počet turistů. Podle analytika cestovního ruchu Jaromíra Beránka se do Česka vypravilo 260.000 až 280.000 návštěvníků, asi o čtvrtinu až třetinu více než loni.

Turisté se zde ubytovali v hotelech a dalších hromadných ubytovacích zařízeních, další desítky tisíc jich přijely na jednodenní výlety. Návštěvníci utratili přes dvě miliardy korun, řekl dnes Beránek s tím, že suma je srovnatelná s loňským rokem. Podle loňského odhadu analytické firmy Mag Consulting svátky v Česku trávilo loni 210.000 cizinců, což bylo téměř o čtvrtinu více než v roce 2004.

"Myslíme si, že to byly co se týče návštěvnosti historicky úplně nejsilnější Velikonoce," poznamenal k letošnímu roku Beránek. Největší  zájem byl tradičně o Prahu, do níž podle Beránka zamířilo zhruba 110.000 lidí, přičemž 80.000 z nich se v hlavním městě České republiky i ubytovalo. K dalším hlavním cílům zahraničních turistů byly například Karlovy Vary a další místa.

Rekordní návštěvnost má podle analytika několik příčin. Ta hlavní spočívá v tom, že se letos velikonoční víkend propojil s koncem lyžařské sezony; již dříve totiž horská ubytovací zařízení ohlásila, že velikonoční víkend bude v letošní sezoně poslední.

Velikonoční svátky tak výrazně zvedly zájem turistů o ubytování v největším krkonošském středisku Špindlerův Mlýn. "Obsazenost odhadujeme na přibližně 60 procent, což je na polovinu dubna velmi slušné," řekla Lenka Habočíková ze špindlerovského infocentra Michlův Mlýn.

Loni však podle ní byl zájem o velikonoční ubytování ještě vyšší, protože Velikonoce byly již zhruba o měsíc dříve. Kapacity střediska obsadili zejména turisté z Německa. Po Velikonocích bude většina hotelů a penzionů mimo provoz a opět postupně otevřou během května.

Prodloužený velikonoční víkend se výrazněji projevil také v pohraničí. "Přijelo asi o polovinu víc hostů z Rakouska než jindy," řekla Pavlína Štětinová ze znojemského hotelu Prestige.

Stovky turistů navíc přivítal i Český Krumlov. Podle Leony Novákové z městského infocentra přibylo především návštěvníků z Itálie, tradičně však převažovali němečtí a rakouští turisté. "Nárůst oproti předchozím dnům byl znát," řekla. Zvýšenou obsazenost měli i krumlovské hotely a desítky lidí si rovněž prohlédly českokrumlovský zámek. Konkrétní údaje o návštěvnosti budou mít hoteliéři a správci zámku až v úterý.

Ve většině brněnských hotelů naopak Velikonoce tržby příliš nezvednou. "U nás se Velikonoce nijak neprojevují. Plno rozhodně nemáme," uvedl manažer hotelu Holiday Inn Milan Geryk. Jeho slova potvrzuje také Eva Uhrová z brněnského Parkhotelu. "Tento víkend je spíš slabší," podotkla.

Premium

Velký test palubních kamer: některé umí i ochránit před nehodou

Velký test on-board kamer | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Porovnali jsme šestnáct oblíbených autokamer podle kvality záznamu, parametrů a funkcí, které nabízí. Cenové rozpětí...

Premium

Léčil jsem lidi homeopatií. Pak jsem zjistil, že funguje jinak, než mi říkali

Profesor Edzard Ernst, odborník na testování účinnosti alternativní medicíny,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Homeopatie je přes dvě stě let stará medicína. Znamená to, že patří do starého železa, nebo má stále co nabídnout?...

Premium

Do dvou let se ukáže neudržitelnost elektroaut, říká bývalý šéf Škoda Auto

Vratislav Kulhánek v lednu 2020 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vadili jsme hlavně značce Volkswagen, když jsme postavili Octavii proti Golfu, říká v rozhovoru pro LN Vratislav...