Pátek 10. července 2020svátek má Libuše, Amálie 15 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Na výměnu televizí dostanou Češi minimálně tři roky. Staré vysílání skončí

Televize - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Televize - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Kdo si před letošní letní olympiádou plánuje pořídit nový televizor, měl by si při výběru dát pozor. Již za několik málo let už mu totiž nemusí fungovat. Současné digitální pozemní vysílání, které v Česku využívá 60 procent domácností, skončí nejpozději k 1. únoru 2021, někde ale ještě dříve.

Nahradí jej modernější standard, což pro diváky bude znamenat nutnost pořídit si novou televizi, případně set-top box. Anebo budou muset přejít na placený kabelový či satelitní příjem.

Počítá s tím Strategie rozvoje zemského digitálního televizního vysílání, kterou pod vedením bývalého šéfa Českého telekomunikačního úřadu Pavla Dvořáka vypracovala expertní skupina ministerstva průmyslu. LN ji mají k dispozici.

Proces přechodu začne už letos na podzim, zřejmě v jedné až dvou velkých aglomeracích. Během roku 2017 pak budou vznikat celoplošné sítě. Ve chvíli, kdy dosáhnou dostatečného pokrytí, staré vysílání se odstřihne. Důvodem změny jsou rostoucí nároky na rychlý mobilní internet, který potřebuje frekvence využívané televizním vysíláním.

Pro řadu lidí to bude znamenat urychlení obměny přijímačů. Poradenská firma Grant Thornton již dříve spočetla, že domácnosti za televize či set-top boxy vynaloží téměř 21 miliard korun. České Radiokomunikace uvedly, že divácký účet nepřesáhne pět miliard.

„Zhruba 40 až 50 procent obyvatel bude pokryto souběhem nejméně po dobu čtyř let, 90 až 93 procent populace pak bude pokryto nejméně po dobu 3,5 roku a jen nanejvýš pět procent obyvatel nejméně po dobu tří let,“ uvádí zpráva, kterou dostala vláda.

Stát vyjde přechod na nové vysílání až na 1,057 miliardy korun. Tratit ale nebude – několikanásobek této sumy získá aukcí uvolněných kmitočtů.


Dále v úterních LN:

Dluhy nájemníka nově zjistíte i na poště

V době, kdy desetina populace čelí exekuci, může být užitečné vyžádat si výpis z Centrální evidence exekucí, třeba při pronájmu bytu nebo půjčce peněz. Od července to jde i na tisícovce pošt.

Smějí se vám do obličeje a jste bezmocný

Exšéf civilní rozvědky Karel Randák přirovnává odchod Roberta Šlachty k svému před deseti lety. „Jsem v tom s ním zajedno,“ říká.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!