18. ledna 2010 17:06 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Nabídka pracovních míst klesla. A situace se nijak nezlepší

Řemeslník (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Řemeslník (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Nabídka zaměstnání na pracovních portálech kvůli krizi klesla, výrazné zlepšení v nejbližších měsících nelze čekat. Přesto zájem o některé profese, jako jsou třeba řemeslníci či počítačoví experti, stále trvá. Vyplývá to z ankety mezi největšími firmami na trhu.

Například na největším pracovním portálu Práce.cz je nyní přes 20.000 pracovních nabídek, což je o 27 procent méně než před rokem "Na začátku ledna je vždy méně nabídek práce. Oživení nastává až ke konci ledna, ale je zřejmý meziroční pokles v důsledku krize," řekl ČTK analytik serverů Jobs.cz a Práce.cz Ondřej Mysliveček.

V prvním pololetí 2010 se nedá očekávat oživení na trhu práce, doplnil ředitel marketingu společnosti Manpower Jiří Halbrštát. Firmy podle něj nadále hledají úspory a zefektivňují firemní procesy. Výsledkem je pak úbytek pracovních míst.

Největší boj o práci podle uchazečů na jednu pozici :

administrativa 60
služby 48
zákaznický servis 35
prodej a obchod 34
marketing 32 

zdroj: práce.cz

"Pracovní trh je zatím jako předpověď počasí, trochu zamrzlý a zapadlý sněhem, a chvíli takto ještě vydrží," uvedla ředitelka společnosti Recruit cz Markéta Švedová. Zatím podle ní k výrazným změnám proti loňskému roku nedošlo a nepředpokládá, že by se výrazněji změnil počet volných pracovních míst či požadavky zaměstnavatelů na nové pracovníky během nadcházejícího kvartálu.

"Naopak čekáme ještě hlubší propad především v sektoru služeb, gastronomie a hoteliérství. Stagnaci předpokládáme v obchodu a výrobě, kterým trochu napomůže předpokládaná ekonomická stabilita," dodala.

Nejmenší konkurence v pracovních oborech:

kvalita a kontrola jakosti 7 zdravotnictví a sociální péče 6 IS/IT konzultace 5
personalistika 4
IS/IT vývoj aplikací a systémů 3,6
chemický průmysl 3

Mysliveček míní, že v letošním roce lze očekávat mírné oživení firemních náborů. Podniky si prý budou vybírat kvalitní kandidáty, kterých je nyní na trhu dostatek. "Celkově se ale bude více propouštět, než nabírat," poznamenal.

V lednu registrovaly portály Jobs.cz a Práce.cz 34.000 aktuálních životopisů uchazečů. O 60 procent vzrostly počty odpovědí uchazečů na pracovní nabídky. Celkem reagovalo na on-line nabídky práce na obou portálech za uplynulý měsíc přes 262.000 lidí, přičemž klesl počet pracovních nabídek proti předchozímu roku o třetinu. Průměrná odezva na jednu pracovní nabídku ze strany uchazečů vzrostla proti loňskému roku čtyřnásobně a dosahuje 40 odpovědí na jeden inzerát, upozornil Mysliveček.

Halbrštát připomněl, že trvá nedostatek řemeslníků ve stavebnictví, a to i přes ochladnutí tohoto sektoru. Dále prý na trhu chybí technicky vzdělaní lidé, jak vysokoškoláci (inženýři technických oborů), tak i středoškoláci a vyučení (mechanici, obráběči, svářeči, nástrojáři). Stále větší poptávka je podle něj po obchodnících, protože většina firem se snaží v této době posílit především prodej. "Je pravda, že vlivem propouštění přišlo o místo i mnoho odborníků, nicméně na druhé straně se snížila jejich fluktuace.

Začínat u nového zaměstnavatele představuje riziko a zároveň se nyní v době úspor těžko vyjednává o výši platu," podotkl.

Koho firmy hledají?

Nejčastěji firmy poptávají zaměstnance do oborů obchod a prodej (21,6 procenta z celkového počtu nabídky pracovních pozic), administrativa (6,3 procenta), bankovnictví a finanční služby (7,5 procenta), ekonomika a podnikové finance (5,9 procenta) a vývoj aplikací a systémů (4,4 procenta). Největší šanci na uplatnění mají lidé s vyšší kvalifikací, v úzkoprofilových oborech například v IT, financích, technických oborech, ve vývoji, ale i řemeslníci, a ve větších městech.


"Lidé s technickým vzděláním mají hledání práce snadnější než uchazeči ekonomického či humanitního zaměření. Tento stav na trhu práce lze označit za dlouhodobý a krize ho příliš nezměnila," uzavřel Mysliveček.

ČTK