Pondělí 1. června 2020svátek má Laura 9 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Nabíjet telefon půjde jakoukoli nabíječkou

Mobilní telefon. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mobilní telefon. | foto: T-MobileReprofoto

BARCELONA Pokud máte více telefonů, nebo jen v jednom kuse zapomínáte dobíjet mobil, za tři roky vám ubude jedna ze starostí. Skupina 17 mobilních operátorů a výrobců mobilních telefonů chce prosadit jednotný standard pro nabíječky k telefonům. Na konferenci v Barceloně se dohodli, že tento standard připraví do roku 2012.

Znamená to, že by lidé mohli ke většině mobilů používat nabíječky od kteréhokoli výrobce bez ohledu na značku. Ta samá nabíječka by pak měla sloužit i k mobilům, které si člověk koupí v budoucnu.

Jako jednotný konektor výrobci a operátoři vybrali USB, který bude navíc splňovat podmínky vysoké energetické účinnosti. Má uspořit až 50 procent energie.

Odvětvová asociace GSMA spočítala, že by se omezením výroby a přepravy nadbytečných nabíječek ročně snížily emise skleníkových plynů o 13,6 milionu až 21,8 milionu tun. Použité nabíječky navíc jen za jeden rok vytvoří přes 51.000 tun.

Z gigantů jsou v asociaci například největší světový výrobce mobilů Nokia a velcí operátoři AT&T, Vodafone, T-Mobile či Telefónica. Z dalších firemních jmen se na iniciativě podílejí například 3 Group, LG, mobilkom austria, Motorola, Orange, Qualcomm, Samsung, Sony Ericsson, Telecom Italia, Telenor a Telstra.

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Xaver: Klobouk dolů před Klausem. V ČRo zůstávám, spory s ČT házím do jímky

Novinář Luboš Xaver Veselý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ve středu ho poslanci zvolili do Rady České televize. Přesto, že spolu s ním byli zvoleni i Hana Lipovská a Pavel...

Prezidentova nemoc. Neuropatie je tichá epidemie moderní doby, říká lékař

Radim Mazanec z Neuromuskulárního centra Neurologické kliniky ve Fakultní... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Brnění nohou, mravenčení, vrávoravá chůze, zakopávání a pády, ale i krutá bolest chodidel. To je hrubý výčet příznaků...

Advantage Consulting, s.r.o.
BRUSIČ KOVŮ - 2 SMĚNY

Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 23 000 - 30 000 Kč