Čtvrtek 15. dubna 2021svátek má Anastázie 5 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Naděje pro přecpanou Prahu? Parkovací věže z Austrálie

Rotary Parking - aneb jak ušetřit parkovací místa ve městech | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rotary Parking - aneb jak ušetřit parkovací místa ve městech | foto: Reprofoto

PRAHA Již brzy by nemusel být velký problém zaparkovat auto alespoň v některých částech Prahy. Do hlavního města totiž míří parkovací systém, který dokáže na dvou parkovacích místech uložit až dvanáct vozidel.

"Velkou výhodou tohoto sytému je jeho cena, rychlost sestavení a případného rozebrání a přesunu na jiné místo," řekl LN Andrew Zachar, generální ředitel firmy Rotary Parking. Zachar je zároveň majitelem této firmy, která parkovací věže provozuje jako franšízu.

Na konci minulého týdne Zachar představil svůj koncept úsporného parkování některým pražským čtvrtím. "Setkal jsem se se zástupci Prahy 1, Prahy 2 a Prahy 11. Z jednání mám velmi dobrý pocit," řekl Zachar. Ten se však nebrání ani spolupráci například se správci sídlišť či sportovních hal.

To potvrzuje i Jan Brejcha z Australské obchodní komory. která firmě Rotary Parking pomáhá prosadit se na českém trhu. "Zástupce pražských čtvrtí tento koncept zaujal. Vyžádali si od firmy další reference, certifikáty a podrobnější finanční kalkulace," řekl Brejcha.

Podle Zachara bude firma schopna dodat tyto dokumenty pražským radnicím zhruba do jednoho měsíce. Teprve poté se místní zastupitelstvo rozhodne, zda australského parkovacího systému využije i pro pražské ulice.

"Pokud se zákazník rozhodne pro náš parkovací systém, můžeme během pár dnů dodat a sestavit první věže," řekl Zachar. Pokud si do té doby nestihne zařídit dostatečně silné obchodní zastoupení v České republice, může zpočátku využít svůj tým v sousedním Polsku. Tam firma vstoupila před třemi měsíci. První australské parkovací věže již stojí například ve Velké Británii, Belgii a Hongkongu.

Rychlá návratnost
Firma Rotary Parking nabízí otočný parkovací systém ve třech verzích – pro osm, deset a dvanáct vozidel. Konstrukce je natolik jednoduchá, že nevyžaduje přítomnost vyškoleného personálu a každý řidič je zařízení schopen ovládat sám.

Parkovací věž se může otáčet obousměrně a sama dokáže rozeznat, kterým směrem dojede příslušné vozidlo k zákazníkovi nejrychleji. Pokud se automobil nachází až na samotném vrcholu věže, trvá mu cesta dolů pouhou minutu.

Kromě úspory místa v přeplněných ulicích nabízí australské parkovací věže i rychlou návratnost počáteční investice. "Návratnost investice se pohybuje zhruba v řádu osmi až deseti měsíců. To je v porovnání s ostatními druhy podnikání velice rychlé," řekl Zachar.

Podle firmy je na instalaci jedné věže pro osm vozidel potřeba 50 tisíc eur, tedy necelých 1,3 milionu korun. Náklady na provoz jsou pak minimální. Podle Zachara jde zejména o elektrickou energii potřebnou k otáčení konstrukce.

"Roční náklady na provoz parkovací věže pro osm vozidel v Austrálii činí zhruba 1500 australských dolarů (necelých 24 tisíc korun)," řekl Zachar. Životnost parkovací věže je přitom vypočítána na dvacet let.

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Miroslav Tichý žil na okraji společnosti v chudobě. Teď jeho fotky stojí... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Princ Philip jako vozataj čtyřspřeží. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Michal Anděl vedoucí Centra pro výzkum výživy, metabolismu a diabetu 3.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...