Úterý 14. července 2020svátek má Karolína 9 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Nadprůměrná úroda zahltila pálenice kořalky

Slivovice, ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Slivovice, ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Úroda ovoce je letos ve většině regionů nadprůměrná. Kapacity palíren jsou tak obsazeny na měsíce dopředu, některé fungují nepřetržitě, včetně nedělí a svátků. Řada z nich je v provozu už od letních měsíců.

Pěstitelské pálenice na jihu Moravy, která je výrobou ovocných destilátů vyhlášená, očekávají nejlepší sezonu za posledních minimálně deset let. Zájemci o vypálení ovoce musejí čekat na uvolnění kotle často i několik týdnů. Ceny za vypálení ovoce se od minulého roku příliš nezměnily.


Vypálení jednoho litru stoprocentního alkoholu na jihu Moravy stojí od 210 do 240 korun. To je zhruba stejně jako loni. Více než polovinu částky, přesně 133 korun za litr čistého alkoholu, tvoří spotřební daň. Jeden člověk si může podle zákona za sezonu nechat vypálit 30 litrů stoprocentního alkoholu.


Například v pálenici v Lukově na Zlínsku lidé zaplatí za stoprocentně vypálený alkohol 200 korun. Letošní úroda by pěstitelům i zpracovatelům v regionu mohla nahradit ztráty z loňského roku, kdy se urodilo méně ovoce.


Za litr stoprocentního alkoholu lidé v regionu zaplatí od 200 do 230 korun. V Ústeckém kraji nyní pracuje většina palíren naplno, kvasy z letošního ovoce se budou pálit až do jara příštího roku. Zatímco loni se v Ústeckém kraji téměř neurodily meruňky, a palírny z nich destiláty téměř nedělaly, letos bylo meruněk hodně, stejně jako švestek a hrušek.


V Pardubickém kraji začala letošní sezona kvůli teplému počasí ve srovnání s předchozími roky o dva až tři týdny dříve. Tamní provozovatelé pálenic si pochvalují mimořádně dobrou úrodu švestek, která přeje výrobě domácí slivovice. „Je nadúroda švestek, největší po nejméně sedmi letech. Velká je i úroda hrušek, ale s jablky je to u nás špatné. Ta byla vloni, letos je to slabé. Největší zájem je tedy o slivovici a hruškovici,“ uvedl majitel palírny Jaroslav Kutílek ze Žlebských Chvalovic na Chrudimsku.

Také na Vysočině budou pálenice díky dobré úrodě švestek v následujících měsících pálit hlavně slivovici. Cena za vypálení litru padesátiprocentní pálenky se bude podobně jako dosud pohybovat kolem 130 korun. Nižší produkce se očekává hlavně u jablečné pálenky - calvadosu. I ve středních Čechách se zaměří hlavně na výrobu slivovice, jablek je v kraji nedostatek.


V Česku každým rokem pěstitelských pálenic přibývá, v posledních letech přibližně o 25 ročně. V současnosti jich ministerstvo zemědělství registruje 540.

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

Advantage Consulting, s.r.o.
SKLADNÍK/ EXPEDICE (BEZ NOČNÍCH)

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 25 000 - 27 000 Kč