3. srpna 2008 15:27 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Nafta v Česku? Pátá nejdražší v Evropě

Drahá ropa žene světové ceny pohonných hmot vzhůru. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Drahá ropa žene světové ceny pohonných hmot vzhůru. | foto: AFP

PRAHA Podle německých webů tankují čeští řidiči pátou nejdražší naftu v Evropě, když ke konci tohoto týdne stál litr nafty 34,84 koruny. Za vyšší ceny nafty tankují řidiči už jen ve Velké Británii, kde litr nafty stojí v přepočtu zhruba 39 korun, v Norsku, Itálii a na Slovensku. Češi tak paradoxně mohou ušetřit při tankování v Rakousku, kde je nafta o 2 koruny levnější.

Vyplývá to z údajů německého webu clever tanken a ústředního automotoklubu.

Pokud by chtěl český řidič ušetřit, měl by se vydat do Rakouska, kde na litru nafty ušetří dvě koruny. V Německu je litr nafty levnější o 1,4 koruny a v Polsku o 50 haléřů. Slovenští řidiči tankují za stejnou cenu.

Benzin je v Česku 13. nejdražší v Evropě. Z okolních zemí je o téměř dvě koruny dražší litr Naturalu 95 v Polsku a Německu. Na Slovensku jsou ceny podobně jako u nafty stejné. Levněji o dvě koruny za litr než v Česku lze natankovat v Rakousku.

V oblíbené prázdninové destinaci Chorvatsku zaplatí český řidič za litr Naturalu 95 o 1,6 koruny méně, litr nafty je levnější o dvě koruny. Připlatí si naopak v Itálii, kde je litr benzinu dražší o téměř tři koruny a litr nafty o 20 haléřů.

Nejdražší benzin v Evropě tankují řidiči ve Finsku, kde litr v přepočtu stojí 39,82 koruny, naopak nejlevněji natankují řidiči v Rusku, kde litr vyjde na 16,35 Kč.

Nejdražší naftu tankují ve Velké Británii, kde litr vyjde na 39,11 koruny, nejlevnější naftu mají v Rusku, kde stojí 15,88 koruny za litr. Rozdílné ceny pohonných hmot vyplývají mimo jiné z rozdílných sazeb spotřebních daní.

Ceny ovlivňuje také různá míra konkurence a odlišnosti v přimíchávání biosložky. V posledním období mají vliv i klesající cena ropy a při přepočtu oslabení české koruny.

Lidovky.cz

Advantage Consulting, s.r.o.
INŽENÝR KVALITY S KOMBINACÍ JAZYKŮ

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 50 000 - 55 000 Kč