23. dubna 2012 15:00 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Nájemné by po deregulaci mělo klesnout. Nejvíc v Karlových Varech

Činžovní dům v pražských Dejvicích, o který se Cyril Svovoda soudil s charitou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Činžovní dům v pražských Dejvicích, o který se Cyril Svovoda soudil s charitou. | foto: ČTK

PRAHA Po ukončení regulace nájemného v závěru letošního roku je možné očekávat, že činže v České republice mírně klesnou. Řekl to vedoucí katedry oceňování majetku Bankovního institutu vysoké školy Petr Ort.

Ve většině krajských měst, velkých městech Středočeského kraje a v Praze regulace nájemného skončí k 31. prosinci 2012. Ve zbytku republiky regulace skončila už v roce 2010. Celkem se v Česku týkala přibližně 700 tisíc bytů.

"Například v Praze čekáme pokles nájemného v jednotkách procent," uvedl Ort. Největší pokles činží nastane podle odhadu v Karlových Varech, a to asi o deset procent.

Počet soudních sporů od příštího roku poroste

V Ostravě, kde už jsou nájmy uvolněné, se nyní byty pronajímají přibližně o deset procent levněji než dříve. Pokud se po ukončení regulace pronajímatel s nájemníkem nedohodnou na výši nájemného, můžou se obrátit na soud se žádostí o určení nájemného v místě a čase obvyklém. Jednostranné zvýšení činží ze strany vlastníků možné není.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Ort očekává, že množství soudních pří o nájemné bude od roku 2013 postupně růst. Citoval odhad ministerstva spravedlnosti, které počítá asi se 70 tisíci soudními spory po uvolnění nájmů.

V březnu se podle posledních čísel Českého statistického úřadu zvýšily čisté nájmy o 5,5 procenta. Z toho regulované nájemné vzrostlo o 14,1 procenta, tržní činže o 1,7 procenta.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!