1. dubna 2009 10:11 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Nájemné se bude deregulovat pomaleji

Návrh rozkládá deregulaci z jednoho roku na tři, | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Návrh rozkládá deregulaci z jednoho roku na tři, | foto: Lidové noviny

PRAHA Deregulace nájemného se zřejmě prodlouží o dva roky do roku 2012. Poslanecká sněmovna dnes v závěrečném čtení schválila poslanecký návrh, který rozkládá deregulaci z jednoho roku na tři. Nyní se zákonem bude zabývat Senát. Pro zpomalení deregulace zdvihli ruku poslanci napříč všemi politickými stranami, například ministr financí Miroslav Kalousek ale byl proti.

Podle návrhu se tak zpomalí postup, kterým bude dosaženo hladiny takzvaného cílového nájemného určeného pro rok 2010. Možnost jednostranného zvyšování se ve vybraných obcích prodlouží až do roku 2012. Konečná výše regulovaného nájemného v roce 2012 tak bude stejná, jako měla být původně v roce 2010. "Vlastní navýšení jsme rozložili do tří etap, do tří let," řekla novinářům zpravodajka k novele Zdeňka Horníková (ODS).

Podle původního návrhu by deregulace skončila v roce 2010. "My jsme si však ale byli vědomi toho, že se nacházíme v ekonomicky složité situaci, v době recese, v době, kdy se řada domácností dostává do složitých sociálních problémů," uvedla Horníková.

Mezi obce, kde se deregulace nájemného prodlouží, budou podle návrhu patřit sídla, kde se letos nájmy zvýší o více než 40 korun na metr čtvereční. Týká se to kromě Ústí nad Labem a Ostravy všech krajských měst a všech měst ve Středočeském kraji o 10.000 a více obyvatelích.

Pod návrhem je podepsána skupina poslanců KDU-ČSL i sociální demokrat Miroslav Váňa. Plán na prodloužení deregulace již dříve přivítali zástupci nájemníků. Změnu naopak podrobili kritice vlastníci domů.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!