14. února 2012 7:02 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Za nájem můžete ušetřit. Ceny jdou dolů

Nové byty - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nové byty - ilustrační foto. | foto: Lidové noviny

PRAHA Tržní nájemné v Česku za poslední rok nezdražilo, činže na volném trhu naopak stagnují nebo přímo klesají. Přes místy rostoucí zájem o pronájem bytů převyšuje nabídka stále poptávku. Růst cen energií také často snižuje vlastní výši nájemného, které majitelé bytů inkasují. Vyplývá to ze zjištění mezi realitními kancelářemi v krajích.

"Přebytek nájemních bytů na pražském trhu a finišující deregulace nájemného způsobily pokles tržního nájmu a pronájem kvalitního bytu se stává dostupnější i ve vyhledávaných rezidenčních lokalitách Prahy," uvedl ředitel realitní kanceláře Lexxus Peter Višňovský.

ČTĚTE TAKÉ:

Podobné jako v Praze je to s tržními činžemi také ve většině krajských měst. Příkladem za všechny je Hradec Králové. "Nabídka nájmů v krajském městě je momentálně vyšší než poptávka. Lidé se při vybírání nájemního bytu řídí hlavně celkovou cenou, která zahrnuje i energie a další služby," uvedl Pavel Vágner z hradecké společnosti Ideal Reality. Při růstu cen energií podle něj celková cena plateb za byt v průměru zůstává stejná, ale pronajímatel dostává nižší nájemné.

Například ve Zlíně je možné pronajmout garsoniéru od 6000 korun za měsíc, dvoupokojový byt od 6500 korun, třípokojový od 8000 korun za měsíc včetně poplatků, sdělil Pavel Dočkal ze zlínské realitní kanceláře společnosti Century 21.

Nájem nebo hypotéka?

Nájem nebo hypotéka?

V centru Českých Budějovic vlastníci pronajímají byty do 50 metrů čtverečních za 6500 až 7000 měsíčně, na sídlišti za asi 5500 korun. Nájem u malých bytů je pak na stejné úrovni jako u nadrozměrných bytů.

"Hodně záleží na lokalitě i na tom, jestli je to panelový nebo cihlový dům," uvedla Marta Nagyová z jihlavské realitní kanceláře Realitas Partner. V centru Jihlavy se za třípokojový byt platí měsíčně kolem 10.000 Kč, tedy bez služeb a energií. Na panelových sídlištích stojí pronájem stejně velkého bytu se zařízením kolem 7000 až 8000 Kč. Za jednopokojové byty se v Jihlavě platí zhruba 5000 Kč měsíčně.

Počet bytů v osobním vlastnictví roste

Zatímco v roce 2010 se metr čtvereční staršího bytu v Praze pronajímal v průměru za 139 korun, loni kleslo měsíční nájemné na 134 korun, vyplývá z údajů Institutu regionálních informací. Čísla se týkají bytu první kategorie s podlahovou plochou 68 metrů čtverečních v běžné lokalitě, nikoli například na kraji města.

Nájemní bydlení v posledních letech ustupovalo bydlení vlastnickému, vyplývá z předběžných výsledků loňského sčítání lidu. V České republice vzrostl za posledních deset let počet bytů v osobním vlastnictví ze 421.654 na 1,057.452, tedy o 151 procent. Počet nájemních bytů se naopak oproti sčítání v roce 2001 snížil o 37,3 procenta, o 21,2 procenta klesl i počet družstevních bytů.

ČTK, Lidovky.cz

Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?
Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?

Ahoj, prosím poraďte mi, jak se s tím srovnat.