Pátek 10. července 2020svátek má Libuše, Amálie 15 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Nájemné se zvedne o stovky korun

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: Lidové noviny

PRAHA Většina měst zvýší od ledna nájmy až na zákonem povolené maximum, lidé si tak připlatí většinou několik set korun za měsíc. Radnice poplatky za bydlení postupně zvyšují proto, aby nejpozději do roku 2012 dosáhly tržního nájmu. Po ukončení deregulace má ve většině případů roční nájemné dosáhnout pěti procent z tržní ceny nemovitosti.

Jedno z nejvyšších zvýšení nájmu čeká obyvatele Libereckého kraje. Většina měst i soukromých vlastníků využila maximální možnost zvýšit regulované nájemné, zdražení se tak dotkne několika tisíc domácností.

Liberecký kraj
Třeba v České Lípě zdraží nájemné ve 180 obecních bytech o 50 až 70 procent. V případě bytů vyšší kategorie zdražení činí téměř polovinu. Tam, kde dosud platili za metr čtvereční nájemné 17,80 Kč, zaplatí od Nového roku 26,40 Kč. Ještě výraznější zdražení čeká obyvatele méně vybavených bytů, kde se nájem zvýší o více než 70 procent na 22,80 Kč za metr čtvereční. Za sedmdesátimetrový byt nižší kategorie tak lidé zaplatí měsíčně o 665 korun víc. Podobně vzrostou ceny i v dalších městech v kraji.

Středočeský kraj
Větší výdaje za nájem budou mít i lidé ve Středočeském kraji. V kutnohorských bytech první kategorie stoupne cena o 46,1 procenta na 41,33 Kč, v bytech druhé kategorie se zvýší o 56,9 procenta na 38,44 Kč a v bytech třetí kategorie o 62,8 procenta na 33,36 Kč za metr čtvereční.

Nejvíce zdražení pocítí uživatelé bytů čtvrté kategorie, kteří budou platit 30,66 Kč za metr čtvereční, tedy o 77,1 procenta více než dosud. V Kolíně se zvýší nájemné v bytech první kategorie o 35,5 procenta na 28,97 Kč, v bytech druhé kategorie o 45,7 procenta na 25,06 Kč, v bytech třetí kategorie o 51,1 procenta na 20,99 Kč a v bytech čtvrté kategorie o 64,4 procenta na 17,72 Kč za metr čtvereční.

Moravskoslezský kraj
Z měst v Moravskoslezském kraji ostravská radnice zvýší regulované nájemné průměrně o 27 procent, Karviná dokonce o 34 procent. Za karvinský byt první kategorie o rozloze 60 metrů čtverečních zaplatí lidé kolem 1864 korun, což je meziročně o 500 Kč více. V Havířově na Karvinsku podraží nájemné v bytech první kategorie o třetinu, v bytech druhé kategorie až o polovinu. Nájemné zvednou také Nový Jičín, Opava, Bruntál i Bohumín.

Ústecký kraj
Podobná situace je na Ústecku. Například v Mostě poroste nájemné o maximální možnou míru 19,5 procenta. Za metr čtvereční zaplatí měsíčně nájemníci zhruba 6000 bytů nově 21,24 Kč. V bytě průměrné velikosti tak bude měsíční nájem dražší zhruba o 200 korun.

Kraj Vysočina
V městských bytech s regulovaným nájmem na Vysočině se platby zvýší i o více než 36 procent. Nájemné stoupne ve všech pěti největších městech kraje. Ve Žďáru nad Sázavou bude vyšší zhruba o 30 procent a u většiny bytů se bude pohybovat kolem 42 korun za metr čtvereční.

Olomoucký kraj
S navýšením v řádu stokorun musejí počítat nájemníci městských bytů v Olomouckém kraji. Nájemné zdraží v průměru o 35 procent, čímž se ve městě srovná volné a regulované nájemné. Za byt o rozloze 70 metrů čtverečních v centru Olomouce nájemník zaplatí od Nového roku 3844 korun měsíčně, nyní platí 2980 korun. Za stejně velký byt v panelovém domě na sídlišti lidé budou nově platit 3670 korun, což je o 951 korun více než nyní.

Jihočeský kraj
O několik set korun vyšší nájmy budou mít také v Jihočeském kraji. Například v Českých Budějovicích se zvýší nájemné o 36,4 procenta na 42,87 Kč v bytech první kategorie. Český Krumlov zvýší nájemné o téměř 38 procent. U bytu I. kategorie to znamená růst z 25,27 korun na 34,87 Kč. Radnice bydlení zdražovala i loni, předtím byla sazba 19,90 Kč.

Praha
Většina pražských městských částí zvýší nájemné ve svých bytech výrazně. Za metr čtvereční tak zaplatí Pražané v průměru mezi 60 a 90 korunami. Deregulace se hned po Novém roce nedotkne lidí z Prahy 2, 8, 9, 12 a 17. Tyto městské části však budou zdražovat během roku. Byty standardní kvality budou zvyšovat cenu průměrně o 20 až 40 procent, více cena poroste zřejmě u bytů nižší kvality. U těch může být cena v porovnání s letoškem i dvojnásobná.

Zlínský kraj
Ve Zlínském kraji zvýšení nájemného oznámila všechna velká města. Například v krajském městě se cena za bydlení v některých bytech navýší o více než 40 procent, podobně nájemné poroste ve Valašském Meziříčí. Více za bydlení lidé příští rok zaplatí i ve Vsetíně, v Kroměříži a v Uherském Hradišti.

Pardubický kraj
Regulované nájemné vzroste i v Pardubickém kraji. V standardním bytě, dříve první kategorie, v Pardubicích bude nájemce platit přes 45 korun za metr čtvereční, téměř 30 korun pak v Chrudimi. Jen v Pardubicích se regulované nájemné dosud týká 3500 domácností.

Královéhradecký kraj
Zdražit nájem se chystá i většina radnic v Královehradeckém kraji. V centru Hradce Králové nájem z metru čtverečního podraží o 16 korun na 57,43 Kč. Například ve Vrchlabí se nájemné z metru čtverečního zvýší o 30 procent na 33,50 Kč. V celém kraji nájemné v městských bytech různé kvality zdraží od 15 do 59 procent.

Vyšší růst nájmů v Praze a některých krajských městech v průměru až o 46 procent odůvodnilo ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) výraznějším růstem cen nemovitostí v posledních letech. Podle původních předpokladů se roční nárůsty uvolněných nájmů měly pohybovat jen kolem 20 procent. Výše nájemného se odvíjí od cen nemovitostí.

Konec uvolňování nájmů byl původně stanoven na rok 2010. MMR však případě většiny krajských měst, kde hrozí výraznější zvyšování regulovaných nájmů, navrhlo na začátku října rozložení deregulace nájemného až do roku 2012. S tím však nesouhlasí majitelé domů. Prodloužení deregulace podle nich může připravit státní rozpočet až o několik miliard korun. Na 4800 z nich žaluje kvůli regulovaným nájmům Česko u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku.
,

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Chceš bydlení, dej sex. Predátorům nahrává chudnutí kvůli epidemii

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ženy v tísni platí nájem i sexem. Mnohé oběti mají strach, že je pronajímatel vyhodí z bytu, pokud mu nevyhoví. Podle...

Když dostaneš dávky, vracíš. V ghettu lichvář půjčuje z okénka BMW

Sídliště Janov | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na parkovišti za zchátralými panelovými domy s vyhořelými nebo dřevotřískami zatlučenými či zazděnými okny zastavuje...

Nemilosrdná věznice Mírov. Hodina světla denně zlomí i ty největší bosse

Věznice Mírov | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Poslední kamenný schod je sešlapaný, obroušený do lesku a jako by se prohýbal pod tíhou všudypřítomného zla. Denně na...

Advantage Consulting, s.r.o.
TEAM LEADER pro IT TÝM Praha

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 40 000 - 80 000 Kč