1. července 2009 11:55 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Nájemné v menších městech může vzrůst o více než 50 procent

Tržní nájemné klesá. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tržní nájemné klesá. | foto: Lidové noviny

PRAHA Regulované nájemné může příští rok v některých menších městech vzrůst až o více než 50 procent, přičemž jde hlavně o byty, kde příští rok regulace nájemného skončí. Vyplývá to z kalkulačky pro výpočet regulovaného nájemného pro příští rok, kterou dnes představilo ministerstvo pro místní rozvoj.

Regulované nájemné se nyní týká asi 750.000 domácností a podle odhadu MMR příští rok vzroste průměrně o 17,3 procenta a letos o necelých 30 procent.

Spočítejte si svůj budoucí nájem zde

"Konečné navýšení (nájemného) závisí na mnoha faktorech, například na základní ceně za lokalitu, aktuální výši nájemného a počtu let deregulace," sdělil dnes novinářům ministr pro místní rozvoj Rostislav Vondruška.

Připomněl, že pro téměř 450.000 bytů je rok 2010 posledním, ve kterém je maximální výše nájmu stanovena zákonem. Od roku 2011 bude v těchto bytech platit volné nájemné a jeho výše bude záviset na dohodě mezi majitelem bytu a nájemníkem.

Pro více než 300.000 bytů se ale deregulace nájemného prodloužila do roku 2012, přičemž jde o byty ve všech krajských městech kromě Ostravy a Ústí nad Labem. Do této kategorie jsou zahrnuty také obce Středočeského kraje s více než 10.000 obyvateli. Prodloužení deregulace podle MMR souvisí s tím, že nájemné v těchto bytech je už nyní velmi vysoké.

Před rokem spuštění nové kalkulačky vyvolalo velkou pozornost. Bývalý ministr pro místní rozvoj Jiří Čunek tehdy oznámil, že v některých lokalitách se můžou nájmy zvýšit až o 44 procent.

Nakonec regulované nájemné letos v některých místech vzrostlo skoro až o 50 procent. Příčinou nečekaně silného růstu byl výrazný růst cen nemovitostí v minulých letech, ze kterých se výše regulovaného nájemného počítá.

Regulované nájemné se počítá z ceny nemovitosti za poslední tři roky, nová kalkulačka tedy bude vycházet z údajů za léta 2006, 2007 a 2008. Současný pokles cen nemovitostí v důsledku krize se tedy ve výpočtu regulovaného nájemného na příští rok neprojeví.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!