25. května 2009 17:40 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Nájmy nezlevní, Klaus zpomalil deregulaci

Pokračující regulace cen bytů dopadá hlavně na mladé rodiny s dětmi, které jsou nuceny platit tržní nájmy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pokračující regulace cen bytů dopadá hlavně na mladé rodiny s dětmi, které jsou nuceny platit tržní nájmy. | foto: Shutterstock

PRAHA Deregulace nájemného se ve vybraných městech prodlouží o dva roky. Prezident Václav Klaus dnes podepsal zákon, který růst nájemného v příštím roce rozkládá do tří let, tedy až do konce roku 2012. Informovala o tom prezidentská kancelář. V důsledku pokračující cenové regulace trh s nájemními byty stále nefunguje a lidé budou musel platit za tržní nájmy mnohem více, než jejich "vyvolení" sousedé.

Poslanecká novela, kterou na začátku května schválil Senát, vzbuzuje rozdílné reakce majitelů domů a nájemníků. K zamítnutí zákona vyzvalo prezidenta například Občanské sdružení majitelů domů (OSMD). Tomu se mimo jiné nelíbí, že prodloužení deregulace je vydáváno za součást protikrizových opatření.

Úprava se podle novely týká obcí, v nichž se letos nájmy zvýší o více než 40 korun na metr čtvereční. To jsou s výjimkou Ústí nad Labem a Ostravy všechna krajská města a všechna středočeská města nad 10.000 obyvatel.

Podle spoluautora návrhu Jiřího Carbola (KDU-ČSL) se norma dotkne 300.000 bytů, kde by se nájemné v příštím roce skokově zvyšovalo vzhledem k nárůstu cen nemovitostí v minulých letech.

Za protiústavní v průběhu jejího schvalování normu označil senátor ODS a teplický primátor Jaroslav Kubera. Tomu se nelíbilo, že se návrh týká jen některých měst. Tvůrcům zákona z řad KDU-ČSL jde prý o to, že potřebují ve městech získat další voliče.

Kubera upozornil i na aktuální rozhodnutí Ústavního soudu, podle něhož někteří majitelé domů s regulovaným nájemným mají kvůli nucenému omezení vlastnického práva nárok na specifickou formu náhrady od státu.

Lidovky.cz, ČTK

Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče
Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče

Je mi 20, jemu bude 30. Tvrdí ze ja mám sex na prvním místě, ale on už ne.. je pravda ze změnil práci. Je ridic. Predtim ale dělal náročnější práci a sex ještě byl několikrát týdne. Teď stěží jendou a to ještě on si nevzpomene ani měsíc…