12. května 2009 13:31 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Nakupujete na webu? Bojte se reklamací

Zhruba dvě pětiny lidí očekávají pri nákupu na webu obtížný průběh reklamace. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zhruba dvě pětiny lidí očekávají pri nákupu na webu obtížný průběh reklamace. | foto: Shutterstock

PRAHA Přestože zájem o internetové obchody v tuzemsku v posledním roce rostl, z průzkumu portálu Heuréka.cz na vzorku 29 tisíc respondentů vyplývá, že stále existují důvody, proč se nákupů na síti obávat. Podle výsledků téměř třetina dotázaných nenakupuje na internetu, protože se obává potíží se zárukou a případnou reklamací.

Zhruba dvě pětiny nakupujících očekávají obtížný průběh reklamace.

Internetový portál Kasa.cz evidoval za loňský rok 8000 reklamací, což představovalo celkem tři procenta z celkových prodejů. Největší část urgencí připadala na elektroniku.

"MP3 přehrávače se na celkovém počtu podílí celkem deseti procenty, mobilní telefony a zařízení GPS pěti procenty. Audio-video techniku reklamuje okolo čtyř procent kupujících," řekla manažerka zákaznického centra Kasa.cz Barbora Winterová.

Nejvíce chtějí klienti podle údajů Kasa.cz vracet zboží, a to v celkové výši 46 procent, v průběhu prvních dvou měsíců užívání výrobku.

Internetový prodej je v Česku stále populárnější. Předloni Češi ve webových obchodech utratili 18 miliard korun, což bylo o čtyři miliardy více než o rok dříve. Za loňský rok odborníci očekávají růst na 22 miliard korun.

Například provozovateli internetových stránek Aukro.cz stoupl letos v březnu počet uživatelů na 1,2 milionu v porovnání s 616.000 v březnu 2008.

Mezi nejčastěji nakupované zboží na internetu patří elektronika a výpočetní technika.