27. května 2011 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Nákupy na splátky už neletí, Češi se bojí dluhů

Peníze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peníze | foto: Shutterstock

PRAHA  Pan Salač si před rokem koupil na splátky nový, drahý počítač. Splátková společnost ho nazývala váženým klientem a nabízela mu další úvěry a kreditní karty na příští nákupy.

Pak ovšem změnil práci a se splátkou se několikrát opozdil. Společnost ho začala nazývat neplatičem a dlužníkem, účtovala si pokuty ve výši stovek korun a chtěla ho zapsat do registru dlužníků.

Čtěte také:

Na splátky by si dnes už nic nekoupil a stejně jako on tuto formu nakupování odmítá stále více Čechů. "U nás nakupuje na splátky pouze pět procent všech zákazníků," potvrzuje Milan Růžička, generální ředitel Electroworldu, jedné z největších firem prodávajících elektroniku. "Dříve nakupovalo na splátky i více než 10 procent zákazníků," dodává.

Mnoho lidí si už dnes koupit zboží na splátky netroufá. A splátkové firmy už také mnoha lidem nepůjčí. "Hodně zákazníků totiž bylo předlužených," dodává Růžička. To, že obliba nakupování na úvěr klesá, ale potvrzují i ostatní obchodníci. "Nákup na splátky má opravdu rok od roku klesající tendenci," říká například marketingová ředitelka internetového obchodu Kasa.cz Jitka Součková.