Pátek 18. září 2020svátek má Kryštof 19 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Nákupy v Německu frčí i přes pád koruny. Nahrává jim levný benzin

Výloha obchodu v bavorském Mnichově. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Výloha obchodu v bavorském Mnichově. | foto: Intrepix / Shutterstock.comShutterstock

PRAHA/BERLÍN Na začátku se roku se česká měna sunula ke dnu, euro stálo hodně přes 28 korun. Zdálo se, že slabý kurz – trvající od předloňských intervencí ČNB – může zasáhnout i oblíbené nakupování v Německu. To se ale podle ekonomů či cestovek nestalo. Zásluhu na tom mají mimo jiné levnější benzin a nafta.

Výlety za nákupy v Bavorsku či Sasku mají v českých domácnostech tak silné kořeny, že je vyšší cena za euro téměř neohrozila. Cestovní kancelář Slantour pořádá jednodenní zájezdy do Německa už několik let a tvrdí, že slabá koruna se na obsazenosti autobusů neprojevila.

„I letos máme zájezdy za nákupy v nabídce a zatím se plní. Klienti se vracejí a opakují zájezd dvakrát až třikrát do roka,“ popisuje Ludmila Ekertová z kanceláře Slantour, která vozí lidi utrácet například do saského Heidenau.

Češi nakupují v německých supermarketech a obchodních centrech jídlo, kosmetiku i značkové oblečení. Nejčastějším důvodem cestování za nákupy je cena, která je i 

navzdory vyšší životní úrovni v Německu často nižší než v tuzemských obchodech. Sýry, vajíčka či šunka jsou zpravidla levnější a kvalitnější než v Česku. U cen potravin hraje roli německá nižší sazba DPH.

Podle hlavního ekonoma UniCredit Bank Pavla Sobíška se pro některé české domácnosti nákupy v průběhu let staly určitou formou trávení volného a ne tedy jen honbou za nižší cenou.

„V tomto ohledu oslabení koruny tržní pozice nezměnilo. Navíc od devalvace koruny uplynulo již patnáct měsíců a obchodníci své ceny postupně aktualizují, což devalvací koruny rozevřené cenové nůžky mezi českými a zahraničními obchody opět uzavírá,“ myslí si Sobíšek.

Čeští pokladní i letáky

Vyrazit za nákupy do Německa autem je nyní navíc levnější než v době před měnovými intervencemi ČNB v listopadu 2013. Ceny nafty a benzinu vyrovnávají i propad koruny ze začátku roku.

„Letošní oslabení koruny vůči euru již není tak významné a podle mě má na letošní rozhodování o nakupování v Německu menší vliv než třeba výrazný pokles cen pohonných hmot, díky kterému jsou dnes lidé ochotni cestovat autem za nákupy delší vzdálenosti, tedy i do Německa,“ tvrdí Pavel Kulhavý z poradenské společnosti PwC.

Podle něj navíc situaci nepodcenily ani německé obchodní řetězce. Kulhavý odkazuje na případy, kdy mají čeští uchazeči o práci v německých obchodech v určitých oblastech konkurenční výhodu. Prodavači a pokladní tedy vytvářejí nakupujícím „domácí prostředí“.

Německý diskontní řetězec Aldi

Německý diskontní řetězec Aldi

Zákazníky z Česka leckde vítají i české nápisy a letáky, v některých obchodech je možné platit korunami.

Podle Potravinářské komory ČR cílí německé supermarkety na české návštěvníky speciálními nabídkami. I tato organizace tvrdí, že zájem Čechů o nakupování za hranicemi kvůli vadnoucí koruně neustal. Hlavním důvodem je podle komory poměr ceny a kvality.

„Pokud utratíte za nákup o deset procent méně a nakoupíte zaručenou kvalitu, není co řešit. V případě velkých týdenních nákupů jsou to stokoruny a to hraje roli. Nevěříme, že český spotřebitel chce nakupovat zvadlé ovoce a shnilou zeleninu, masné výrobky bez masa a mléčné bez mléka, protože je prostě miluje,“ glosuje Miroslav Koberna, který má v Potravinářské komoře na starosti programování a strategii.

Levnější a kvalitnější však nebývá v Německu jen jídlo, ale i oblečení. Kvůli němu vyrážejí lidé na sever i západ od Prahy.

„Lednových slev využívají nejvíce zákazníci pražských cestovních kanceláří i individuální cestující. Jezdí například do outletových center v Parndorfu a Ingolstadtu,“ nabízí další alternativy Kateřina Petříčková, tajemnice Asociace českých cestovních kanceláří a agentur.

Michal Pavec

Autor

Michal Pavecmichal.pavec@lidovky.czČlánky

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...