Pondělí 27. ledna 2020svátek má Ingrid 3 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Nákupy z USA podraží, celníci chtějí DPH

Nákupy přes internet | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nákupy přes internet | foto: Shutterstock

PRAHA Nakupujete rádi přes internet z USA kvůli výrazně výhodnějším cenám? Od dubna si připlatíte. Při nákupu za více než 22 euro (540 korun) vám totiž čeští celníci nově připočítají k nákupu navíc i dvacetiprocentní DPH.

Nový výměr DPH se dotkne především těch, kteří nakupují středně drahé zboží. Zatímco dosud platilo, že zásilky v hodnotě do 150 eur byly ušetřeny od cla i DPH, teď si díky novému nařízení EU za zboží v limitu 22 - 150 euro budeme muset připlatit. Spolu se zásilkou vám příjde složenka na doplatek daně ve výši 20 procent uvedené ceny zboží.

Kolik si připlatíte?

Pokud koupený televizor z USA za 180 dolarů dorazí na celní kontrolu do 31. března, zaplatíme za něj při kurzu 18 korun za dolar 3 249 korun.

Od prvního dubna si ovšem připlatíme 20 % z částky. Při převedení na eura je totiž jasné, že s hodnotou 135 euro spadá do kategorie v intervalu mezi 22 - 150 Euro. Po připočtení DPH za něj zaplatíme 3 898 korun, tedy o 649 korun více.

Zcela ušetřeny poplatkům budou pouze zásilky do 22 euro. V případě, že si objednáme více věcí a hodnota naší zásilky přesáhne 150 euro, není možné ji rozdělit tak, abychom na jednotlivých položkách ušetřili.

Pokud vás zaráží, že limit danění zboží je uveden v eurech, tak je to proto, že se jedná o implementraci nařízení EU, které platí na celém jejím území

Nakupování přes internet je v Česku stále oblíbenější. Obzvlášť výhodným byl díky silné koruně nákup na amerických nebo čínských serverech, přes které se dalo koupit stejné zboží prodávané v Čechách s rozdílem několika tisíců korun.

Čtěte více:

Premium

Nejhorší jsou opilí pasažéři. Letět v Maxu bych se bála, říká blogující letuška

Letuška Magdaléna Škardová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Být letuškou či stewardem je snem mnoha dětí. Přesně takový dětský sen si splnila Magdaléna Škardová z Brna. Poté, co...

Premium

Opustil ji manžel, mentorka i její hlas. Bojovnice Radůza však tvoří dál

Radůza při koncertu v pražském divadle Dobeška (22. ledna 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Významná česká písničkářka Radka Vranková se může pyšnit i jinými úspěchy. Je výbornou spisovatelkou a rovněž matkou....

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...