Neděle 15. prosince 2019svátek má Radana, Radan 2 °C občasný déšť Předplatné LN
29. března 2011 7:10 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Nákupy z USA podraží, celníci chtějí DPH

Nákupy přes internet | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nákupy přes internet | foto: Shutterstock

PRAHA Nakupujete rádi přes internet z USA kvůli výrazně výhodnějším cenám? Od dubna si připlatíte. Při nákupu za více než 22 euro (540 korun) vám totiž čeští celníci nově připočítají k nákupu navíc i dvacetiprocentní DPH.

Nový výměr DPH se dotkne především těch, kteří nakupují středně drahé zboží. Zatímco dosud platilo, že zásilky v hodnotě do 150 eur byly ušetřeny od cla i DPH, teď si díky novému nařízení EU za zboží v limitu 22 - 150 euro budeme muset připlatit. Spolu se zásilkou vám příjde složenka na doplatek daně ve výši 20 procent uvedené ceny zboží.

Kolik si připlatíte?

Pokud koupený televizor z USA za 180 dolarů dorazí na celní kontrolu do 31. března, zaplatíme za něj při kurzu 18 korun za dolar 3 249 korun.

Od prvního dubna si ovšem připlatíme 20 % z částky. Při převedení na eura je totiž jasné, že s hodnotou 135 euro spadá do kategorie v intervalu mezi 22 - 150 Euro. Po připočtení DPH za něj zaplatíme 3 898 korun, tedy o 649 korun více.

Zcela ušetřeny poplatkům budou pouze zásilky do 22 euro. V případě, že si objednáme více věcí a hodnota naší zásilky přesáhne 150 euro, není možné ji rozdělit tak, abychom na jednotlivých položkách ušetřili.

Pokud vás zaráží, že limit danění zboží je uveden v eurech, tak je to proto, že se jedná o implementraci nařízení EU, které platí na celém jejím území

Nakupování přes internet je v Česku stále oblíbenější. Obzvlášť výhodným byl díky silné koruně nákup na amerických nebo čínských serverech, přes které se dalo koupit stejné zboží prodávané v Čechách s rozdílem několika tisíců korun.

Čtěte více:

Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vícenásobné matky nejsou divné. Jen se rozhodly mít víc dětí, než je běžné

velká rodina - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Průměrný počet narozených dětí na jednu matku v Česku sice vzrostl, pořád je však hluboko pod číslem dvě. My jsme našli...