1. srpna 2013 13:23 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Napřed deště, potom sucho – brambory letos zdraží dvojnásobně

Brambory | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Brambory | foto: www.razatraders.com

OUDOLEŇ Úroda brambor v Česku bude letos kvůli počasí nižší. Napřed škodily deště, pak červencové sucho. Vláha by ještě mohla pomoci porostům později zrajících odrůd, ale musela by přijít do poloviny srpna, míní tajemník Ústředního bramborářského svazu ČR Josef Králíček.

Farmáři teď za kilogram brambor při prodeji ve velkém dostávají kolem sedmi korun, dvakrát více než před rokem. Ceny by zatím klesat neměly.

Brambor ubývá

Od roku 2000 se výměra bramborových polí v ČR snížila o dvě třetiny. Stálou oblibu mají brambory u zahrádkářů, kteří je pěstují asi na 7000 hektarech záhonů.

"Sucho, které doposud panuje, významným způsobem poškozuje porosty. Srážky v minulých dnech to nezvrátily," řekl Králíček na bramborářském semináři v Oudoleni.

Déšť by ještě mohl pomoci hlavně bramborářům na Vysočině, kteří produkují třetinu českých brambor, protože v tomto kraji se sázejí hlavně později zrající odrůdy. Pokud v nejbližší době pršet nezačne, mohl by být podle odhadu tajemníka letošní hektarový výnos brambor nižší i o desítky procent.

Zhruba 200 hektarů raných brambor v tomto roce navíc v Česku poničily povodně. Méně českých brambor bude i proto, že jich pěstitelé opět nasázeli méně. Podle Českého statistického úřadu letos snížili výměru bramborových polí zhruba o dvě procenta na 23 250 hektarů. Menší úrodu brambor podle Králíčka očekávají bramboráři i v okolních zemích.

Zemědělská společnost v Havlíčkově Borové pěstuje brambory na 168 hektarech, produkuje hlavně sadbu a konzumní brambory. "Myslím, že sklizeň bude velice nízká hlavně u brambor, které byly kvůli počasí sázeny pozdě," řekl Jiří Zvolánek z vedení podniku.

Seriál serveru Lidovky.cz

Tato firma zatím rozlohu brambor moc nekrátila. Ostatní farmáři od jejich pěstování podle Zvolánka upouštějí proto, že jde o rizikovou plodinu. "Jsou plodiny, které se dají pěstovat jednodušeji," řekl.

Od roku 2000 se výměra bramborových polí v ČR snížila o dvě třetiny. Stálou oblibu mají brambory u zahrádkářů, kteří je pěstují asi na 7000 hektarech záhonů.

Lidovky.cz, ČTK
P. Krajtl V Polsku Taky? 15:49 1.8.2013