28. května 2012 13:00 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Absurdní nařízení Bruselu Čechy nepřekvapí. Platit navíc ale nechtějí

Česko v předsednictví EU | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česko v předsednictví EU | foto: ČTK

PRAHA Češi vnímají velmi negativně nařízení Evropské unie, jejichž důsledkem je nutnost něco platit, převzít odpovědnost za své jednání nebo když se jim 'sahá' na národní tradice. Vyplývá to z průzkumu, který pro Českou pojišťovnu vypracovala agentura Factum Invenio v dubnu mezi 500 respondenty.

Například ustanovení předepisující velikost klecí pro slepice v drůbežárnách zaregistrovalo 91 procent dotázaných. Možná i proto, že bezprostředně poté došlo k poměrně dramatickému zdražení vajec. Také povinný přechod na úsporné žárovky nebo omezení kouření ve veřejných prostorách zaznamenala většina (po 82 procentech).

ČTĚTE TAKÉ:

Naproti tomu evropské směrnice, které nijak neomezují osobní svobodu, ani nezdražují zboží denní spotřeby, už lidé podle průzkumu tolik nevnímají.

O sjednocení sazby pojištění pro muže i ženy ví jen čtvrtina lidí

Příkladem je nařízení, které pojišťovnám od prosince letošního roku přikazuje sjednotit sazby pojištění pro muže a ženy. O tom ví jen čtvrtina Čechů a jen 13 procent si ho pak spojuje s Evropskou unií. Ředitel odboru životního pojištění České pojišťovny Martin Zemánek nařízení přirovnal k tomu, jako kdyby Unie svým občanům nakázala, aby za pojištění proti velké vodě platili v domě u Labe a v poštovně na Sněžce stejně.

Nyní je pro vybrané věkové skupiny rozdíl v sazbách pojistného mezi muži i ženami více než dvojnásobný. Tento rozdíl je důsledkem pravděpodobnosti vzniku pojistné události. "Podle rozhodnutí Evropského soudního dvora to však je diskriminační a musí se to od 21. prosince 2012 změnit. Rozhodnutí Unie pravděpodobně povede k výraznému zdražení například životního pojištění pro ženy, a to navzdory příznivějším statistickým údajům o délce a průběhu jejich života," dodal Zemánek.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Absurdita některých opatření už Čechy nepřekvapuje

Unie vydává tolik směrnic a nařízení, že některé Čechy už nepřekvapí ani absurdní a smyšlená opatření, která ve skutečnosti neexistují. Průzkum tak například ukázal, že čtyři procenta Čechů jsou přesvědčena o existenci zákazu pohřbívání těl do země vzhledem k možným negativním dopadům na životní prostředí. Dvě procenta respondentů pak z toho viní právě nařízení Evropské unie.

Lidovky.cz, ČTK

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?