20. srpna 2008 15:57 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Národní podpora školního mléko končí

PRAHA Program školní mléko v nynější podobě končí. Podle dnešního rozhodnutí vlády bude ukončena národní podpora tohoto programu a od nynějška bude částečně hrazen pouze z prostředků Evropské unie. Některé mlékárny pohrozily, že v případě ukončení programu budou po státu požadovat náhradu škody.

Informoval o tom mluvčí ministerstva zemědělství Petr Vorlíček. S návrhem na omezení dotací nesouhlasí mlékárny ani Agrární komora ČR.

"V případě zrušení programu budou pravděpodobně následovat soudní žaloby o náhradu škody. A protože se jedná v některých případech i o zahraniční vlastníky, není vyloučena ani mezinárodní arbitráž," uvedl již dříve šéf Českomoravského svazu mlékárenského Michal Němec. Mlékárny podle něj kvůli tomuto projektu investovaly zhruba 100 milionů korun a školy například vybavily automaty na mléko či lednicemi.

Podnětem k ukončení národní podpory školního mléka je hledání úspor v rozpočtu Ministerstva zemědělství ČR. Důvodem jsou škrty ve státním rozpočtu pro resort, ministerstvo musí ušetřit takřka pět miliard korun. Národní podpora, která byla doposud poskytována u běžné distribuce, představovala v průměru 32 procent z celkových nákladů výrobku. Její
zrušení předpokládá roční finanční úsporu ve výši dosahující zhruba 60 milionů korun.

"Ceny mléčných výrobků v rámci programu budou nadále nižší než tržní. Zůstává zachována dotace EU, příznivou finální částku tvoří i nižší výrobní cena bez marže oproti úrovni běžné v obchodech. Cena mléčného výrobku tak zůstane zvýhodněná i po zrušení národní podpory," uvedl ministr zemědělství Petr Gandalovič.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!