16. října 2009 15:15 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Národní sport Čechů se prodraží. Prazdroj zdražuje pivo

Orosené pivo. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Orosené pivo. | foto: Shutterstock

PLZEŇ Prazdroj zvedne od listopadu ceny piva u pětiny značek. Půllitr sudového Pilsner Urquell zdraží o korunu na 20,9 Kč, podraží obě jedenáctky i nealkoholický Birell.

"U všech zdražovaných značek jde v průměru o jednoprocentní nárůst, což dorovnává průměrnou roční inflaci v ČR," uvedl mluvčí Prazdroje Jiří Mareček. Kromě prémiového Pilsneru Urquell zdraží také jedenáctky Kozel a Excelent, který se prodává přesně rok. "Excelent jsme rok prodávali za zaváděcí ceny a nově už bude jeho cena odpovídat výrobním nákladům a pozici tohoto piva na trhu," uvedl Mareček. Cena láhvového Excelentu vzroste o korunu na 11,90 za půllitr.

Zdražení se naopak nedotkne sudové ani láhvové desítky Gambrinus, nejprodávanějšího českého piva. Zvýšení ceny potvrdili hostinští, kteří obdrželi nové ceníky platné od 1. listopadu.

Výhledově přitom chystá zvýšit ceny i Budějovický Budvar. "O zdražení se uvažuje, kvůli zvýšení spotřební daně, která pro nás znamená velkou zátěž,"  řekl Lidovkám mluvčí Budvaru Petr Samec, přesné datum zvýšení cen ale neupřesnil. "Nezbývá nám nic jiného než daně plně promítnout do konečné ceny pro zákazníka," dodal.

Na schválený vládní balíček, který od nového roku zdraží půllitr piva o padesát haléřů, ale nejspíš budou muset reagovat i ostatní pivovary. Další zdražování piva pak přinese plošné zvýšení DPH o jedno procento, se kterým také Janotův balíček počítá.

Zvyšování ceny piva se přitom nemile dotkne peněženky skoro každého Čecha. Podle britské marketingové společnosti Canadean, která včera zveřejnila aktuální zprávu o vývoji světového pivního trhu, letos totiž každý obyvatel České republiky průměrně vypije 160 litrů piva. Česká republika si tak i v roce 2009 udrží první místo na světovém žebříčku pivních konzumentů.