9. ledna 2007 10:25 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Náskok vývozu před dovozem dál roste

Bilanci zlepšuje narůstající produkce automobilek. Na snímku  zaměstnanci kolínské automobilky TPCA. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bilanci zlepšuje narůstající produkce automobilek. Na snímku zaměstnanci kolínské automobilky TPCA. | foto: Lidové noviny

Praha  Čeští exportéři si i přes sílící korunu vedou zdatně. Zahraniční obchod totiž za listopad skončil přebytkem 6,4 miliardy korun.

Hodnota vývozu i dovozu byla podle předběžných údajů nejvyšší za dobu existence České republiky. Proti loňsku byl přebytek za stejné období o 3,9 miliardy korun vyšší. V říjnu činil přebytek 4,4 miliardy korun.

Překonané předpoklady
Na listopadový přebytek měl podle Českého statistického úřadu největší vliv vývoz strojů a dopravních prostředků a snížení schodku obchodu s minerálními palivy, který klesl již druhý měsíc po sobě. Za jedenáct měsíců roku 2006 dosáhl přebytek obchodní bilance 50,5 miliardy korun, a byl tak meziročně o 7,8 miliardy Kč vyšší.

Vývoz vzrostl od ledna do listopadu o 14,8 procenta, dovoz se zvýšil o 14,7 procenta.

"Export dokázal i přes relativně rychlý růst dovozu vytlačit přebytek obchodní bilance nad všechny odhady," reagoval analytik Raiffeisenbank Michal Brožka. V prosinci podle něj sklouzne obchodní bilance tradičně do minusu, a přebytek za celý rok 2006 tak dosáhne zhruba 45 miliard Kč.

V tomto roce bude výkonnost českého exportu pokračovat, nicméně vyšší úroveň dovozu stlačí přebytek obchodu k 35 miliardám korun, dodal. 

Výkonné automobilky
Vývoz strojů a dopravních prostředků vzrostl o 19 procent, tedy o 18,5 miliardy Kč. Dovoz se zvýšil o 20 procent, tedy o 15,3 miliardy Kč. Nejvíce se zvýšil vývoz i dovoz výpočetní techniky, silničních vozidel a telekomunikačních zařízení. Nižší dovoz minerálních paliv o 11,7 procenta, tedy o dvě miliardy Kč, ovlivnil hlavně pokles dovozu ropy a zemního plynu. Dovoz ropy klesl hodnotově o 18,6 procenta, naturálně o 13,1 procenta. Dovoz zemního plynu se snížil hodnotově o procento, naturálně o 12,8 procenta.

Přebytek obchodní bilance se státy EU dosáhl 36,1 miliardy korun a meziročně vzrostl o 6,3 miliardy Kč. Obchod se státy mimo EU skončil schodkem 29,7 miliardy korun, meziročně se prohloubil o 2,4 miliardy Kč. Přebytek bilance se zvýšil se Slovenskem, Německem, Francií, Švédskem a Španělskem, naopak klesl deficit obchodu s Ruskem a Norskem.

Prohloubilo se záporné saldo s Čínou, Tchaj-wanem a Nizozemskem. V obchodě se Spojenými státy přešla bilance z aktiva do pasiva. Za posledních dvanáct měsíců se v porovnání s předchozími dvanácti měsíci zvýšil vývoz o 14,4 procenta a dovoz vzrostl o 14 procent. Obchodní bilance dosáhla aktiva 46,5 miliardy Kč, což je zlepšení o 13,4 miliardy korun.
iln, čtk

Najdete na Lidovky.cz