24. září 2012 11:30 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Jak se zvyšují nástupní platy? Rostou až s dvouletou praxí

Peníze (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peníze (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Po dvou letech praxe vzroste v Česku nástupní plat zhruba o 13 procent. Nyní v Česku nástupní plat činí 22 716 korun.

Vliv praxe na růst mezd se zastaví po deseti letech, kdy v průměru lidé vydělávají o 28 procent více, než mají plat na začátku kariéry. Vyplývá to z on-line platového průzkumu Platy.cz mezi 68 000 respondenty.

ČTĚTE TAKÉ:

Průměrná mzda v pololetí činila v Česku 24 626 Kč. Poměrně vysoké nástupní platy v průzkumu plynou z toho, že jde o internetové šetření, kterého se účastní lidé vzdělanější a z větších měst.

Nástupní plat firmy přehodnocují často po skončení zkušební doby, po odpracování prvního roku nebo po dvou letech od nástupu do zaměstnání. Plat lidí s dvouletou praxí je v průměru 25 602 korun. Po odpracování pěti let mají v nyní zaměstnanci plat o 25 procent vyšší, než je nástupní plat. Po odpracování šesti až deseti let jsou platy vyšší o 28 procent. Plat lidí, kteří odpracovali více než deset let, je však proti zaměstnancům s kratší praxí nižší.

Jak rostou platy díky praxi?
Délka praxeHrubý měsíční příjemrozdíl podle let praxe v procentech
méně než rok22 716
rok až dva roky 25 602 13
až pět let28 424 25
šest až deset let 28 995 28
více než deset let 25 574 13

S dvouletou praxí je rozdíl v platu proti původnímu platu nejvyšší na pozicích obchodních ředitelů. Už po dvouleté praxi mají průměrný měsíční plat ve srovnání s nástupním platem o 51 procent vyšší. Druhý nejvýraznější skok je na pozici správce informačního systému, kde průměrná měsíčná mzda do dvou let stoupne o 28 procent. O téměř čtvrtinu mají platy díky praxi vyšší lidé na pozicích monitor klinických studií a privátní bankéř.

S praxí dalších než pět let jsou platy lidí znovu vyšší. Obecně ale neplatí, že lidé s delší praxí mají plat automaticky vyšší. "Zvyšování platu často souvisí se změnou zaměstnavatele, kdy člověk, který si hledá nové zaměstnání, očekává od nové práce také vyšší ohodnocení. Lidé se šestiletou až desetiletou praxí často strávili v jedné firmě delší období a možností na zvýšení platu měli méně," uvedl manažer průzkumu Platy.cz pro Česko Lubomír Valenta.

S praxí šest až deset let mají nejvýrazněji vyšší plat lidé na pozicích lékař, finanční analytik a account manažer, kde jsou platy proti nástupním platům vyšší o více než polovinu.

 

Lidovky.cz, ČTK

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?