18. ledna 2011 9:09 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

NAVRÁTIL: Koruna, nejlepší měna v regionu

Česká koruna | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česká koruna | foto: Shutterstock

Regionální měny by obecně měly v dlouhodobém horizontu posilovat, jelikož i ekonomiky nadále konvergují k úrovním západních států EU. V posledních dvou letech však forintem, zlotým i korunou opakovaně zakývala finanční krize. Co bude pro regionální měny důležité letos?

Jakákoliv (dluhová) událost v rámci EMU se projeví negativně na celém regionu. I tady by však byla reakce jednotlivých měn odlišná - nejméně by zareagovala česká koruna, která je jako jediná vnímána jako bezpečný přístav a jako jediná ze zmiňované trojice se již dokázala vrátit na předkrizové úrovně, pak asi zlotý a nakonec forint.

Maďarská vláda si od začátku svého mandátu, mírně řečeno, vážně pohrává s demokratickými standardy. Dočasné progresivní zdanění vybraných sektorů (často v rukách zahraničních investorů) či nacionalizace soukromých penzijních úspor vyvolávají pocit nejistoty a zvyšují nestabilitu celého systému.

Pro Poláky je problémem rostoucí schodek veřejných financí a taky blížící se parlamentní volby. Pár měsíců před volbami vláda váhá se strukturálními reformami a díru v rozpočtu látá snížením odvodů do soukromého pilíře (alespoň však na rozdíl od Maďarů nesáhla na již vložené úspory), zrychlenou privatizací či dočasným zvýšením DPH. Právě proto bude pro zlotý velice důležité období po volbách, kdy se bude od nové vlády čekat systematičtější přístup. Zklamání by tak bylo špatné i pro zlotý.

Česko se díky oživení vývozu poměrně rychle přehouplo z krize zpátky do růstu. Navíc, česká vláda jako jediná začala strukturálně reformovat a šetřit. A to, zejména v době, kdy Evropou otřásají obavy o vysoké zadlužení, bude velice důležité.

Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci
Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci

Výchova dětí je těžká disciplína a neexistuje univerzální návod. Jak potrestat dítě, které neposlouchá? Fyzické tresty, zákazy nebo stačí jen domluva? Odborníci v tom mají jasno.