5. ledna 2011 9:09 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

NAVRÁTIL: O kilech navíc a finančních trzích

Koření - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Koření - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Máte rádi jídlo? Že po Vánocích, a tedy po pár kilech navíc nemám psát o jídle? Naopak. Mám pro vás dobrou zprávu. Ceny potravin loni prudce vzrostly. Růst cen potravin se tak rozmohl, že roste dokonce i cena koření. V minulém roce vzrostly ceny o 30-50 procent.

Za růstem cen stojí jednak horší úroda, rostoucí spotřeba v rozvíjejících se ekonomikách, ale samozřejmě také uvolněná měnová politika, která pumpuje likviditu do světové ekonomiky.

Takže finanční trh nám všem s předsevzetím shodit nabraná vánoční kila dělá službičku: ekonomická teorie jasně říká, že spotřebované množství je nepřímo úměrné ceně.

Takže mnozí z nás dostali vedle zdravotní, estetické motivace pro hubnutí i motivaci ekonomickou. Jedlík se možná ve světle růstu cen orosil. Nicméně i jedlík se může proti růstu cen pojistit, podobně, jako se čeští exportéři pojišťují proti posilování koruny.

koření

Jedlíci a případní investoři v tomto případě mohou nakoupit investiční aktiva, která jsou svázána s cenami zemědělských komodit.

Růst rozvíjejících se ekonomik je komoditně náročný

Světová ekonomika bude podle našeho názoru i nadále tažena především rozvíjejícími se ekonomikami, především růstem jejich spotřeby. A růst těchto ekonomik je výrazně více komoditně náročný než růst vyspělých ekonomik.

Proto očekáváme i v dalších letech tlak na růst cen komodit. Samozřejmě, v případě zemědělských komodit neumíme špatné počasí zajistit, takže ceny mohou fluktuovat. Nicméně trend v růstu cen očekáváme rostoucí. 

Rok 2010 v obrazech

A jedlík zainvestovaný v zemědělských komoditách dostane navíc bonus. S růstem cen potravin netrpí jeho peněženka tak moc, protože roste jeho finanční bohatství. A při poklesu cen může sníst více.

David Navrátil, hlavní ekonom ČS