Středa 27. ledna 2021svátek má Ingrid 1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Navzdory pandemii rostou pojišťovnám tržby. Na pojistném letos vybraly přes 106 miliard

Česká koruna | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česká koruna | foto: Shutterstock

Praha Český pojistný trh za tři čtvrtletí letošního roku navzdory jarnímu nástupu pandemie koronaviru pokračoval v růstu. Pojišťovny vybraly na pojistném 106,1 miliardy Kč, což je meziročně o 3,6 procenta více. Loni trh vzrostl o 5,7 procenta na 136,7 miliardy Kč.

„Předepsané pojistné rostlo méně než za srovnatelné období o rok dříve. Tempo růstu ke konci třetího čtvrtletí 2020 meziročně zpomalilo o dva procentní body a ve srovnání s předběžnými hodnotami první poloviny tohoto roku o 0,2 bodu,“ komentoval výsledky analytik České asociace pojišťoven Jaroslav Urban.

Pojistné životního pojištění dosáhlo ke konci září 34,5 miliardy Kč a meziročně narostlo o dvě procenta, respektive o 688 milionů Kč. Ve srovnání s prvním pololetím se tak dále snížila dynamika celkového růstu.

Produkty životního pojištění s běžně placeným pojistným, které dosahují více než 90procentního podílu v počtu aktivních smluv, proti stejnému období roku 2019 narostly o 2,7 % na 33,7 miliardy Kč. Proti tomu produkty s jednorázově placeným pojistným zaznamenaly meziroční pokles o téměř dvacet procent.

V životním pojištění stále přetrvává pokles počtu uzavřených pojistných smluv. Aktivních smluv ke konci třetího čtvrtletí 2020 zůstává 5,059 milionu, tedy meziročně o 1,4 % méně. V dlouhodobém měřítku ale dochází k pozvolnému zpomalení tohoto poklesu.

V neživotním pojištění růst předepsaného pojistného za první tři čtvrtletí 2020 dále zpomalil na 4,4 %, což je o 2,4 bodu méně než o rok dříve. Tempo růstu ve srovnání s pololetím dále přibrzdilo u většiny sledovaných odvětví neživotního pojištění. Zvláště v souhrnné skupině produktů zahrnující všechna ostatní odvětví mimo pojištění vozidel, majetku a odpovědnosti občanů i firem nastává již třetí čtvrtletí výrazný meziroční pokles.

V tomto segmentu pokrývajícím léčebné výlohy a další rizika cestovního pojištění nebo pojištění cizinců se významně propadlo předepsané pojistné, a to o více než 13 %. Ve srovnatelném období předchozího roku tato pojištění naopak ještě posilovala o pět procent. „Právě ve vývoji těchto odvětví tak lze již nyní pozorovat konkrétní dopady pandemie covid-19 na český pojistný trh, podotkl Urban.

V povinném ručení (v pojištění odpovědnosti z provozu motorových vozidel) dosáhlo předepsané pojistné 20,3 miliardy Kč. Meziročně stouplo o 7,4 %. Toto navyšování je i nadále částečně podpořeno rostoucím počtem pojištěných vozidel, nyní o 2,6 %.

V havarijním pojištění vozidel dosáhlo předepsané pojistné hodnoty 17,7 miliardy Kč a meziročně se navýšilo o sedm procent. Počet havarijně pojištěných vozidel zároveň meziročně rostl o 4,4 %. V podnikatelských pojištěních se dynamika růstu ke konci třetího čtvrtletí stabilizovala na 4,9 % s předepsaným pojistným 16,1 miliardy Kč. Retailové majetkové a odpovědnostní pojištění meziročně opět posílilo o 5,4 % na 9,6 miliardy Kč.

Největší pojišťovny na českém trhu
Pojišťovna Předepsané pojistné za tři čtvrtletí 2020 Podíl na trhu
Generali Česká pojišťovna28,7 mld. Kč27,1 %
Kooperativa24,5 mld. Kč23,1 %
Allianz11,6 mld. Kč10,9 %
ČSOB Pojišťovna8,9 mld. Kč8,4 %
Česká podnikatelská pojišťovna 8,1 mld. Kč7,6 %
Uniqa5,9 mld. Kč5,6 %
NN3,6 mld. Kč3,4 %
Zdroj: Česká asociace pojišťoven

Jaro jsme zpackali, řídila to parta ambiciózních analytiků, bilancuje Balík

Zástupce přednosty anesteziologické kliniky VFN Martin Balík hovoří s novináři... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česko jarní vlnu epidemie koronaviru nezvládlo, lockdown byl zbytečně tvrdý a jeho následky pocítí lidé teprve v...

Drsná svědectví z českých „callcentráků“: trestání baseballkou, celý den bez WC

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ponižování, výsměch i fyzické tresty. To vše zažili lidé v některých call centrech. Jedni vzpomínají na minimální čas...

TEST televizorů: Nevyznáte se v široké nabídce? Pomůže vám náš velký přehled

Moderní televizory jsou naplněné aplikacemi a funkcemi, mohou být i zajímavým... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Od 3 190 do 62 990 korun. Všechny zobrazovací technologie, všechny televizní operační systémy a jedenáct vybraných...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!