Sobota 6. června 2020svátek má Norbert 18 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Navzdory počasí je v kempech hodně turistů, kvůli obavám z terorismu

Kempování - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kempování - ilustrační foto. | foto: Reprofoto

PRAHA Navzdory chladnějšímu počasí je letos v létě zatím turistů v kempech stejně, nebo i více než loni. Provozovatelé kempů to přičítají situaci ve světě, kdy lidé kvůli hrozbě terorismu volí raději dovolené v Česku. Z turistických cílů mají tradičně vysokou návštěvnost zoologické zahrady. Provozovatelé koupališť si ale stěžují na malý počet slunných dnů.

Třeba ve středních Čechách v Caravan campu Valek u Chrustenic na Berounsku je zatím více návštěvníků než loni. „Pevná lůžka jsou rezervována skoro do konce srpna,“ řekla Radka Kapounová z autokempu.

Podle majitelů kempů sice kvůli počasí méně lidí stanuje, ale chatky jsou vytížené. Návštěvnost pražských kempů je letos stejná jako loni, méně přeje sezona koupalištím. Podle Martina Bezvody z koupaliště Džbán sezona kvůli řadě deštivých dnů prakticky ještě nezačala, návštěvnost je pětinová proti předchozím letům.

I na jihu Čech zažily kempy v první prázdninový měsíc podobný nápor turistů jako loni. Vysoký zájem je o památky nebo například o lipenskou Stezku v korunách stromů. O polovinu menší je ale po loňských rekordech letošní návštěvnost na koupalištích. Také v západních Čechách trpí návštěvnost koupališť, ale zastřešená lákadla včetně bazénů zažívají boom. Do zábavního vědeckého centra Techmania v Plzni v červenci dorazilo rekordních 26.939 návštěvníků, nejvíce od listopadu 2014.

V Karlovarském kraji si také stěžují koupaliště na déšť, vodáci si ho ale kvůli zlepšení podmínek na řekách pochvalují. Výrazné zvýšení počtu návštěvníků zaznamenali provozovatelé kempu a penzionu v Dubině na Karlovarsku, který je využíván především vodáky. „Podmínky pro sjíždění Ohře jsou letos velmi dobré. Oproti loňsku jsme navíc investovali do propagace a návštěvníků je oproti loňsku výrazně víc,“ řekla provozovatelka kempu Alice Dvořáková.

Ubytovatelé a provozovatelé turistických atrakcí v hradeckém kraji měli v červenci návštěvnost vyšší až o deset procent. Zájem turistů se meziročně zvýšil v horských střediscích, jako je Černá hora - Pec pod Sněžkou nebo Špindlerův Mlýn, či v zoo ve Dvoře Králové nad Labem, která je nejnavštěvovanějším turistickým cílem v kraji.

Provozovatelé koupališť v Moravskoslezském kraji označují letošní sezonu za jednu z nejhorších za poslední roky. Oproti loňsku je počet návštěvníků asi poloviční. V kempech je situace lepší, byť loňskou sezonu nepřevyšuje návštěvnost ani tam. Také ve Zlínském kraji letos lidí na koupalištích výrazně ubylo, ale hotely, penziony a kempy jsou většinou slušně obsazené. Naplněny jsou i hausbóty na Baťově kanále a zlínské zoo za prvních sedm měsíců roku meziročně stoupla návštěvnost na více než 400 tisíc.

Vysokou návštěvnost má i zoo v Jihlavě, nejoblíbenější výletní cíl na Vysočině. Spokojeno s prázdninovou návštěvností je i vedení zoo na Svatém Kopečku u Olomouce. V obou krajích se ale jako i jinde v Česku propadl zájem o koupání.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Hledáme 80 testerek: Vyzkoušejte s námi tapiokový puding od Dr. Oetker
Hledáme 80 testerek: Vyzkoušejte s námi tapiokový puding od Dr. Oetker

Vyzkoušejte s námi lahodný, bezlepkový tapiokových puding Dr. Oetker. Stačí se zaregistrovat jako testerka a do komentářů odpovědět na otázku.