2. září 2012 11:20 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Rodiny s dětmi a cizince nebereme. Inzeráty diskriminují zájemce o byt

Vstupní dveře (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vstupní dveře (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Chcete si pronajmout byt a máte na to dost peněz? Na první pohled na tom není nic složitého. Pokud však máte malé děti, psa, nebo jste nedejbože cizinec, je docela pravděpodobné, že neuspějete.

Vyplývá to z průzkumu Českého helsinského výboru, který zkoumal inzeráty vložené realitními kancelářemi i jednotlivci. Mezi 500 nabídkami z celé republiky jich našel 23, které byly přímo či nepřímo diskriminační. K diskriminaci zájemců ale dochází v praxi ve větší míře.

Diskriminační inzeráty

"Byt je vhodný pro pár nebo studenty, ne cizinci a domácí mazlíčky."

"Bez zvířat a rodin s dětmi."

"Ne zvířata, ne děti, ne kuřáci, ne cizinci."

„Z vlastních zkušeností víme, že i přes bezvadnost textu inzerátu ve skutečnosti k diskriminaci zájemců o pronájem dochází zejména z důvodu etnicity či státní příslušnosti. Realitní kanceláře nijak nezjišťují například majetkové možnosti zájemce, ale tento je odmítnut pouze na základě své příslušnosti ke konkrétní národnosti nebo z důvodu cizí státní příslušnosti,“ uvádí Český helsinský výbor.

Osobní zkušenost

Impulsem k průzkumu byla osobní zkušenost, se kterou se na poradenské centrum výboru, obrátil jeden zájemce o pronájem. Hledal prostory pro otevření obchodu se smíšeným zbožím, pronajímatel ho ale odmítl kvůli jeho vietnamské národnosti.

Ověřit si, že někteří pronajímatelé si kladou diskriminační podmínky, není nic těžkého. Bez větších problémů lze nalézt inzeráty uvádějící, že si za podnájemníky nepřejí rodiny s dětmi, majitele zvířat, kuřáky ani cizince. Některé inzeráty naopak přímo uvádí, že nabídka je adresovaná také cizincům a rodinám s dětmi či majitelům zvířat. Jedna realitní kancelář uvádí v inzerátu dokonce kolonku, kde je možné uvést, zda si pronajímatel přeje poskytnou byt cizincům, nebo ne.

VAŠE ZKUŠENOSTI

Setkali jste se i vy s diskriminací při hledání pronájmu? Máte podobné zkušenosti? Napište nám je na e-mailovou adresu internet@lidovky.cz.

Inzerenti si ale kladou i další podmínky. „V zadaných inzerátech se vyskytovaly preference týkající se ekonomické aktivity a profesního zařazení zájemců. V několika případech byli upřednostňováni pracující, jindy byla nabídka zacílena na studenty.  Dvakrát se objevilo nezvyklé doporučení bytu manažerům,“ uvedl výbor.

Výbor analyzoval 500 inzerátů během března a dubna letošního roku, zaměřil se na portály sreality.cz a bezrealitky.cz.

zizMarkéta Žižková

Advantage Consulting, s.r.o.
INŽENÝR KVALITY S AJ

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 33 000 - 45 000 Kč