Středa 30. září 2020svátek má Jeroným, Ráchel 7 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Ne každý účet ‚zdarma‘ je skutečně zadarmo. Některé banky si kladou důmyslné podmínky

Platební karty (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Platební karty (ilustrační foto). | foto: Shutterstock

Praha Sjednat si účet zdarma, tedy bez poplatků za vedení, lze od listopadu u všech tuzemských bank. Přirozeně při splnění určitých podmínek, jako je například předepsaná výše měsíčního obratu na účtu či používání karty. Jako poslední s účtem až za nula korun přišel i největší tuzemský finanční dům Česká spořitelna.

I ty nejdéle vzdorující banky k tomuto kroku postupně dotlačila konkurence – stále více bank uvádělo alespoň jednoduchý účet zdarma. A zároveň i tlak veřejnosti, tedy klientů.

„Jsem rád, že konečně všechny banky nabízí účet zdarma. Některé zcela bez povinností, některé jen s jednoduchými a jiné se složitějšími podmínkami, které je ale snadné naplnit,“ říká Patrik Nacher, provozovatel serveru Bankovní poplatky.com.

Není účtu zadarmo

Právě Česká spořitelna ale patří do poslední kategorie. Na rozdíl například od některých malých bank, které nabízejí vedení účtu zdarma zcela bez podmínek, musí její klient splnit řadu podmínek. Především musí využívat služby Moje zdravé finance, která ho stojí měsíčně 100 korun.

Stokorunu pak vynulují dvě nabízené padesátikorunové slevy. První klient získá, pokud měsíčně přijde na účet alespoň sedm tisíc korun a jednou zaplatí kartou. Druhou pak dostane za využívání některého z dalších produktů, jako je investování, životní pojištění, kreditní karta či hypotéka.

U dalších bank pak stačí splnit jen podmínku zaslání peněz na účet: například UniCredit žádá, aby klientovi přišlo měsíčně na účet alespoň 12 tisíc korun. U ČSOB je to 15 tisíc korun, uMonety pak sedm tisíc.

Podle Nachera některé podmínky účtů zdarma nutí klienta přistoupit na takzvaný cross selling, tedy využít více služeb napříč nabídkou banky. „Například pokud máte hypotéku či stavební spoření u České spořitelny, může se vyplatit tento jejich běžný účet, protože ho budete mít zdarma. Ale nemusí to platit naopak,“ vysvětluje Nacher. Klient pak dostane dva účty s možností vybírat zdarma z bankomatů České spořitelny či přijímat a odesílat platby z účtu, využívat debetní kartu, spoření nebo kontokorent.

Účty zdarma

Účty zdarma

Pro srovnání – třeba Equa bank nabízí konkurenční účet zdarma zcela bez podmínek a s možností výběru ze všech bankomatů všech bank v celém Česku, a to v neomezené výši.

Výběry z cizích bankomatů bez poplatků nabízí také UniCredit, patřící do největší bankovní pětky na trhu. Její U konto umožňuje zdarma i vedení účtu v cizí měně a výběry z bankomatů kdekoliv na světě bez poplatků.

Fio banka pak nabízí deset výběrů měsíčně zvlastních bankomatů a až pět výběrů z cizích. Na rozdíl od ostatních bank navíc klientům nabízí vybrat si číslo svého účtu.

Účet bez poplatku nabízí i Air Bank. „Malý tarif s nulovým měsíčním poplatkem má zdarma služby, které klienti používají nejčastěji, třeba příchozí a odchozí platby, výběry z bankomatů Air Bank, trvalé příkazy a inkasa či změnu PIN,“ vyjmenovává služby mluvčí Vladimir Komjati.

EU chce účet pro všechny

Další změnu by mohl přinést takzvaný základní platební účet s regulovanými cenami pro každého. Požaduje ho nová regulace EU a banky by ho měly povinně nabídnout možná už na jaře příštího roku. Má obsahovat běžné služby včetně platební karty, internetového bankovnictví, elektronický výpis z účtu a elektronické příchozí transakce. Jaká bude jeho cena, se ale ještě neví, bude záležet na jednotlivých finančních domech.

Rozhodně však nemá být povinně zadarmo a konkurovat stávající nabídce bank. Například Česká spořitelna podle mluvčí Kristýny Havligerové nabídne sice základní účet zdarma, odchozí transakce a výběry z bankomatů ale budou zpoplatněny podle sazebníku. Naopak Komerční banka chce tento typ účtu zpoplatnit. „Základní platební účet nabízet zdarma nebudeme, zohledníme náklady banky na poskytnutí služeb obsažených v balíčku,“ říká mluvčí Pavel Zúbek.

Plíseň, černý banán, nahnilé ovoce. Zkažené potraviny nezpůsobí jen bolení břicha

Aleš Rajch, vedoucí Ústavu konzervace potravin na Vysoké škole... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sklenice s marmeládou plná plísně, nahnilé jablko či zčernalý banán. To vše obvykle představuje jasné varování před...

Voříšci Evropy. Češi mají slovanskou krev jen z jedné třetiny, říká vědec

Genetika rasové i národovecké mýty boří. „Z čistě genetického  hlediska je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Věda vyvrací dávné mýty o původu obyvatel Česka. A rasové a národovecké mýty obecně. V magazínu Víkend to vysvětluje...

Prodávám různě otevřené kalhotky. Zachraňují manželství, říká návrhářka

Módní návrhářka Tereza Vu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ateliér módní návrhářky Terezy Vu jemně voní drahými svíčkami a na ramínkách ovázaných stuhou visí ručně vyrobené a...