Sobota 6. června 2020svátek má Norbert 18 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Nealko pivo láme rekordy

PRAHA Provozovatelé tuzemských pivnic či restaurací, obchodní řetězce, ale hlavně majitelé pivovarů si mnou ruce. Češi se totiž naučili pít nealkoholické pivo a kupují ho stále častěji.

Například prodej nealko piva značky Radegast Birell, která v současnosti drží na trhu zhruba dvoutřetinový podíl, se během letošního roku zvedl o čtvrtinu. „Větší orientaci zákazníků na nealkoholické pivo přičítáme jednak letošnímu horkému létu, ale především i větší orientaci na zdravý životní styl,“ konstatoval manažer značky Radegast Birell Karel Kraus.

Podobně se vyjadřují také zástupci pivovaru Litovel. „Během léta narostl prodej nealkoholického piva o třicet procent,“ prohlásil mediální zástupce pivovaru Litovel Miroslav Slaný s tím, že na vyšší spotřebě se podepsal i nový silniční zákon, který přinesl přísnější postihy za řízení pod vlivem alkoholu.

Podle Martina Nováka - manažera společnosti Pivovary Staropramen, které nabízejí nealkoholické pivo Staropramen a Stella Artois a jejichž prodej se letos rovněž zvedl o pětinu - bude poptávka po pivu bez alkoholu růst i nadále. „Očekáváme další nárůst nealkoholického piva i v souvislosti s evropskými záměry, které deklarují snahu snižovat spotřebu alkoholu ve společnosti,“ prohlásil Novák.

Tržní podíl výrobců nealkoholických piv

Radegast Birell               66,8
ostatní                            3,1                         Starobrno                       1,3                        Litovel                             4,9                      
Budvar                            5,1                           Staropramen                   5,1                       
Ferdinand                        5,8                          Náchodský Primátor         7,9                

Pramen: Český svaz pivovarů a sladoven

Navíc výroba nealkoholického piva je podle expertů pro pivovary mimořádně lukrativní. „Nealko pivo se prodává za zhruba stejnou cenu jako pivo alkoholické. Výroba je ale levnější, protože neplatíte daň z alkoholu,“ vysvětlil výkonný ředitel Českého svazu pivovarů a sladoven Jan Veselý. Obliba zlatého moku bez obsahu alkoholu se odráží i na výdělcích obchodních řetězců či restaurací.

„Ve srovnání s minulým rokem je rozdíl u prodeje nealko piva v řádu desítek procent,“ konstatoval ředitel komunikace společnosti Ahold, která provozuje obchodní řetězce Albert a Hypernova. V důsledku toho pak společnost Ahold rozšířila sortiment nealkoholického piva o další značky, upozornil Kytýr. Řetězec Globus pak podle Petra Vyhnálka zvedl prodej oproti loňsku zhruba dvojnásobně.

Spokojený je rovněž spolumajitel pražské pivnice Čertovka Jan Hynek. „Nárůst prodeje piva bez alkoholu je znatelný, odhadujeme to na deset až patnáct procent,“ pochvaluje si Hynek.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...