6. ledna 2013 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Seznam nebezpečných potravin: krůta s červem i karcinogenní popcorn

Krůta s kaštany v omáčce | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Krůta s kaštany v omáčce | foto: Potraviny na pranýři

PRAHA Krůta s kaštany obsahující centimetr dlouhého červa nebo roláda porostlá plísní. I to našli pracovníci Státní zemědělské a potravinářské inspekce ve vzorcích jídla z obchodů po celé republice. Mnoho ze závadných potravin přitom leželo na regálech velkých obchodních řetězců. Projděte si nový seznam nebezpečných potravin z webu inspekce "Potraviny na pranýři".

Krůta s kaštany (a s červem)

Nepříjemné překvapení čekalo inspektory ve sklenici krůty s kaštany v omáčce z českobudějovického Lidlu. Kromě krůty a kaštanů se v ní totiž nacházel i centimetr dlouhý a pěkně tlustý červ.

Krůta s kaštany v omáčce
Krůta s kaštany v omáčce

Výrobce: CCA PERIGORD

Zěme původu: Francie

Prodejce: Lidl Česká republika v.o.s.

Místo: České Budějovice

Plesnivá roláda štiplavé chuti

Na několik zkažených balených rolád narazili inspektoři v Pardubicích. "Chuť výrobku byla nepříjemná, po zkaženém žluklém tuku a štiplavá. Vůně výrobku byla nepříjemná, po zkaženém žluklém tuku.U dvou kusů výrobku byl povrch porostlý plísní," informuje inspekce. To, že je výrobek nepoživatelný, přitom zákazník pozná, až když roládu rozbalí. Je totiž zabalená v neprůhledném obalu.

Roláda Vemsi
Roláda Vemsi

Distributor: Ed. Haas CZ s.r.o.

Zěme původu: Evropská unie

Prodejce:  JIP východočeská, a.s.

Místo: Pardubice

Písek v zeleninové omáčce

Pěkně křoupat mezi zuby mohlo konzumentům zeleninové omáčky z českokrumlovského Tesca. Obsahovala totiž množství nerozpustných tvrdých částeček připomínajících písek. "Potravina nesmí být kontaminována cizorodými látkami," informuje inspekce.

Zeleninová omářka Trattoria Verdi
Zeleninová omáčka Trattoria Verdi

Země původu: Polsko

Prodejce: Tesco Stores ČR a.s. 

Místo: Český Krumlov

Karcinogenní popcorn Clever

Zatímco písek v nakládané zelenině nebo plíseň na roládě pozná každý, nadlimitní přítomnost konatminujících fumonisinů laik nezjistí. Jde přitom o potenciálně karcinogenní látku a v popcornu do mikrovlny Clever, což je privání značka řetězce Billa, bylo fumonisinů čtyřikrát více, než povolují limity. 

Popcorn Clever

Výrobce:  HOPI POPI, a.s.

Zěme původu: Česká republika

Prodejce:  BILLA, spol. s r.o.

Místo: Litomyšl

jkzJan Kaczor

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!