Pondělí 1. června 2020svátek má Laura 20 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Nebezpečné přestavby: někdo vybourá i dva nosné panely, říká stavař

Panelák - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Panelák - ilustrační foto | foto: Archiv

PRAHA Stále více majitelů bytů v panelových domech mění jejich dispozici, vybourává stěny či celá jádra. Podle odborníků však mohou podobné neodborné úpravy narušit statiku celého domu.

Karel Vaverka, člen představenstva České komory autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě, upozorňuje, že by v nejhorším případě při nešetrné rekonstrukci mohl dům spadnout.

"V poslední době je módní dělat v panelových domech předsazené lodžie a předělávat dispozice bytu. Sám jsem zažil případy, že za mnou přišel klient, který chtěl vybourat i dva nosné panely, protože místo nich chtěl průchod. Že nad ním bylo dalších šest pater, vůbec neřešil," poznamenal Vaverka, který majitele bytů před podobnými nerozvážnými rekonstrukcemi varuje.

Větší regulace

Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě soudí, že by se vše vyřešilo tím, kdyby všechny stavební úpravy v bytech musel posoudit a schválit příslušný stavební úřad.

V současnosti pro přestavbu bytu jeho majitel povolení stavebního úřadu nepotřebuje, většinou stačí jen souhlas společenství vlastníků jednotek.

"Bourání nosných stěn má velké limity a představuje obrovské riziko. Pokud se takových děr v domě objeví více na různých místech, tak může dojít až k tomu, že to ten dům už nebude schopen umět vstřebat a může dojít k jeho destrukci," upozorňuje Vaverka.

Vybourání díry do stěny se může projevit i jinak než nutně jen pádem domu. "Představitelé bytových družstev a společenství vlastníků často popisují případy, kdy někdo v horním patře většinou panelového domu vyboural nějakou stěnu. Ve spodních patrech se pak zkroutily dveře tak, že nešly otevírat ani zavírat," přiblížila další vliv úprav odborná poradkyně komory Marie Báčová.

Podle ní jsou problémem také rekonstrukce bytových jader, která se běžně nahrazují mnohem těžšími materiály, takže ve skutečnosti pak dům musí nést výrazně větší zátěž. I to ovlivní jeho statiku. "Samozřejmě, že jedno jádro nehraje velkou roli. Ale co když je takových jader deset nad sebou?" ptá se Báčová.

ČTĚTE TAKÉ:

Laické úpravy bytů jsou problém i podle odborníka na statiku výškových budov, prorektora pro výstavbu a investiční činnost ČVUT Miloslava Pavlíka. "Pokud se statika naruší nerozvážnými zásahy do nosného konstrukce, tak se původní nosný systém, který působí jako krabice, může narušit," potvrzuje profesor Pavlík.

Za hlavní problém považuje Pavlík to, že se takové úpravy řeší pouze pro daný jeden byt a neposuzují se komplexně. "Nikdo nezkoumá, jaké změny zásah způsobí v tuhosti komplexu," podotkl Pavlík.

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Nasa. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Nasa. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Nasa. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...