1. prosince 2007 8:52 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Nečas chce reformu za každou cenu

Ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas. | foto: Pavel Wellner, Lidové noviny

PRAHA Ani další jednání zástupců politických stran nepřinesla shodu v projednávání penzijní reformy. Spory přetrvávají ve čtyřech klíčových bodech. A to i přesto, že by se komise parlamentních stran měla na konečné podobě první fáze důchodové reformy dohodnout nejpozději do Vánoc. Politici pravice i levice v čele s Petrem Nečasem se zatím shodli na osmi bodech reformy.

Hlavními problémy je zásadní otázka zvyšování důchodového věku na 65 let a prodloužení povinné doby pojištění z 25 na 35 let. V reformě se také navrhuje, aby se studium nepočítalo do doby důchodového pojištění. ODS chce tento bod uplatnit i pro současné studenty. Naopak ČSSD žádá, aby se to týkalo jen nových studentů. Problematická je i změna systému invalidních penzí. „Předložili jsme stranám alternativní návrhy, o kterých budeme ještě jednat,“ řekl pro LN Nečas. V čem se liší od původních návrhů, nechtěl zatím sdělit.

Komise, ve které jsou zastoupeni vždy dva členové ODS, SZ, KDU-ČSL, ČSSD a KSČM, se k dalšímu projednávání sporných bodů reformy sejde v polovině prosince. Pokud by se ani tentokrát nedohodli, budou o dalším postupu jednat koaliční strany. Nečas považuje důchodovou reformu za jeden ze základních úkolů vlády a také za jeden z klíčových důvodů, proč by vláda měla existovat dál. Ministr navíc opět pohrozil, že pokud se mu reformu nepodaří prosadit, bude zvažovat rezignaci. Zástupce v komisi za ČSSD Zdeněk Škromach situaci nevidí tak kriticky. „Vůle najít řešení je. Bude záležet, zda se to podaří dotáhnout do konce,“ sdělil LN. V klíčovém bodu reformy, kdy vlastně jít do důchodu, se přiklání k odchodu v 65 letech.

Váže se k tomu podle něj ale iřada podmínek. „Musí to být kompenzováno možností předčasného odchodu do důchodu, protože v některých oborech není možné pracovat do 65 let,“ dodal Škromach. Ten také hrozí, že pokud ODS nevyjme chystané zpřísnění invalidních důchodů, shody se zřejmě nedosáhne. ODS navrhuje místo současného rozdělení na plný a částečný invalidní důchod systém změnit na tři stupně.

 K bodům reformy, na kterých se komise již shodla, patří například přeměna invalidního důchodu na starobní při dovršení věku 65 let. Lidé v penzi budou také mít možnost pobírat důchod a zároveň pracovat na dobu neurčitou. Nyní je to omezeno dobou určitou na jeden rok. Domluva je podle ČSSD iODS podstatná, penzijní reforma je totiž dlouhodobá záležitost, a pokud by se obě strany neshodly, mohly by při případném nástupu sociálních demokratů do vlády nastat opětovné změny systému.

 

Pavla Francová, Lidové noviny