6. února 2008 10:16 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Nechal jsem se unést

PAŘÍŽ Jérôme Kerviel, jednatřicetiletý makléř, jehož operace připravily francouzskou banku Société Générale o 4,8 miliardy eur, poprvé veřejně promluvil. „Nechal jsem se trochu unést,“ řekl Kerviel novinářům z agentury AFP s tím, že v celém skandálu odmítá hrát roli obětního beránka.

Kerviel, který se stal 24. ledna známým po celém světě, se s novináři setkal v pařížské kanceláři své právní zástupkyně Elisabeth Meyerové . „Byl jsem zodpovědný Société Générale. Přiznám svůj díl odpovědnosti, ale nebudu obětním beránkem,“ řekl makléř s klidem. Po celou dobu patnáctiminutového rozhovoru se mladý muž v džínách a kostkované košili usmíval.

Tvrdí, že „nikdy nepřemýšlel nad tím, že by utíkal pře zákonným postihem“. Ani v den, kdy banka zveřejnila, že je odpovědný za astronomicky vysokou ztrátu. Banka tvrdí, že Kerviel uzavřel neautorizované obchody za více než 50 miliard eur. Přitom zřejmě obešel vnitřní kontrolu za pomoci ukradených počítačových hesel a falešných dokumentů. Makléř byl minulý týden obviněn ze zneužití pravomocí. Pro původně zvažované obvinění z podvodu nesehnali prokurátoři dostatek důkazů.

„Nikdy jsem neměl osobní ambice, mou snahou bylo vydělat bance peníze,“ říká Kerviel stydlivým hlasem. „V práci tohoto typu ztrácíte představu o velikosti sum, se kterými obchodujete. Necháte se snadno unést.“

Teď se musí vyrovnat s následky aféry, kterou odstartoval. Z celého světa se ozývají hlasy po přísnější kontrole makléřů a jeho mateřská banka, třetí největší ve Francii, se stala terčem snah o převzetí. Kerviel vývoj případu sleduje. „Spousta věcí, které tam píšou, je úplně jinak.“ Zvláště odmítá zprávy o své duševní nevyrovnanosti. „Nejsem sebevrah ani nemám deprese,“ říká s úsměvem.

Při vyšetřování na policii bylo prý vše v pořádku. „Řekl jsem přesně to, co jsem říct měl.“ Odmítl sdělit další detaily o vyšetřování s tím, že „si je musí schovat pro soudce“. Přiznal ale, že skutečně používal falešné firemní e-maily. Vyšetřovatelům také řekl, že banka musela vědět, co dělá, protože jeho operace přinášely velké zisky. Jeho nadřízení prý přivírali oči do doby, než se dostal do červených čísel.

Naposledy byl Kerviel na policii v pondělí. Absolvoval tam osmihodinový výslech. Prokuratura se odvolala proti rozhodnutí soudu, který Kerviela propustil minulý týden z vazby. Soud by o ní měl znovu jednat v pátek. Kerviel se podle svých slov jednání zúčastní.

Makléř se nevzdaluje s Paříže. Bydlí u přátel, daleko od svého bytu na luxusním pařížském předměstí Neuilly. S rodinou se prakticky nevídá, snaží se ji uchránit před médii, která podle něj jsou často „opravdu nesnesitelně otravná“.

Vyvrátil také zkazky o tom, že je pod neustálou policejní ochranou. Schůzku s novináři opustil po svých. Zamíchal se do anonymního davu chodců a odešel.
čem

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!