26. ledna 2009 7:38 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Nechápu to, říká šéf netechnických ztrát

Karel Vaniš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Karel Vaniš | foto: Jakub Hněvkovský, Lidové noviny

„Jako všichni ostatní obvinění tomu vůbec nerozumím,“ říká Karel Vaniš, šéf odboru netechnických ztrát firmy ČEZ Měření.

Právní zástupce lidí, po kterých jste kvůli neoprávněnému odběru elektřiny chtěl zaplatit škodu – a řada z nich je stále bez proudu –, požádal státního zástupce, aby vám zakázal nakládat s majetkem. Co tomu říkáte?
Věc je ve vyšetřování, obraťte se na tiskového mluvčího firmy ČEZ.

Útvar pro odhalování organizovaného zločinu vás a dalších 31 zaměstnanců firmy ČEZ Měření obvinil z vydírání. Čím jste se ho měl dopustit?
Měl jsem nutit lidi k vysokým náhradám škody za neoprávněné odběry a nechat je dlouho bez dodávky elektřiny.

ČEZ Měření má asi šedesát zaměstnanců, proč byli obviněni právě tito?
Jsou to většinou kolegové, kteří mohou šetřit případy v rámci celé skupiny ČEZ. A pak kolegové ze severní a střední Moravy, kde bylo nejvíc těch neoprávněných odběrů a kde se celá kauza spustila.

Co si o obvinění z vydírání myslíte?
Jako všichni ostatní obvinění tomu vůbec nerozumím. Energetický zákon hovoří o tom, že když byl na odběrném místě zjištěn neoprávněný odběr elektřiny, má majitel distribuční soustavy právo přerušit dodávku elektřiny. A státní energetická inspekce, energetický regulační úřad a ministerstvo průmyslu a obchodu k tomu vydaly společné stanovisko, že k obnovení dodávky elektřiny dojde až po náhradě škody. Připadá mi, že tu jde o neznalost vyšetřovatelů.

Říkáte, že v případě zjištění neoprávněného odběru se má dodávka elektřiny obnovit až po zaplacení škody. Okresní soud v Děčíně a Krajský soud v Ústí nad Labem ale daly za pravdu dvěma lidem, kteří jsou s vámi ve sporu, že dodávka se má obnovit po odstranění příčiny, tedy po výměně elektroměru.
Je to u dovolacího soudu, počkejme, jak rozhodne.

Jak jste určovali, kolik má dotyčný zaplatit?
Představte si, že máte rodinný dům a topíte elektřinou. Vyhláška říká: Vezměte výkon hlavního jističe před elektroměrem a ponižte jeho výkon o 40 procent. Krát doba užití osm hodin denně, krát doba trvání neoprávněného odběru, bereme devět let. Krát cena elektřiny, to je 2,7 milionu korun.

Rodinný domek přece nespotřebuje elektřinu za skoro tři miliony?
Podle vyhlášky by to mohlo být 2,7 milionu korun. Ale my víme, že to reálně spotřebovat nemohl. Tak jsme využili promlčecí dobu. A vzali jsme skutečný reálný příkon. Částka spadne na 607 508 korun. Kvůli těmto výpočtům lidé tvrdili, že jsme s nimi smlouvali. Nesmlouvali, my jsme jim podle vyhlášky stanovili náhradu škody.

Proč lidé podepisovali přiznání ke škodě?
Nepodepisovali přiznání škody, požádali o dohodu. Provozovatel distribuční soustavy se může podle paragrafu 14 odstavce 1 se zákazníkem dohodnout jinak.

U takové dohody může být libovolná částka, třeba nulová?
Vyhláška to umožňuje.

Právě tato volnost ve stanovení částky asi umožnila vydírání: Podepište tuto částku, nebo vám nepustíme elektřinu a zaplatíte mnohem víc...
Takže nám je vytýkána vstřícnost? To, že jsme stanovili částku podle vyhlášky a pak jsme lidem vyšli vstříc?

Lidé, které jste navštívili, měli pocit, že u nich byla nějaká zásahová jednotka.
To je nám líto. Navštívili je běžní elektrikáři.

Třeba vaše uniformy ale zásahovou jednotku připomínají.
Jaké uniformy? Pracovní oblečení. Podívejte se na jakoukoliv bezpečnostní agenturu, také užívá tmavomodré nebo černé montérky.