Pátek 29. května 2020svátek má Maxmilián, Maxim 7 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Nechat si doma uklidit od nezaměstnaného? Proč ne, míní špičky ČSSD

Předseda strany Bohuslav Sobotka (vlevo) a předseda poslaneckého klubu Jeroným Tejc vystoupili v Praze na tiskové konferenci ČSSD.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda strany Bohuslav Sobotka (vlevo) a předseda poslaneckého klubu Jeroným Tejc vystoupili v Praze na tiskové konferenci ČSSD. | foto: ČTK

PRAHA Dlouhodobě nezaměstnané by si mohli lidé najímat na domácí práce jako je sekání trávníku, mytí oken nebo třeba utírání prachu. S takovým návrhem přišel stínový ministr práce za ČSSD Roman Sklenák. Podle ODS je to nesmysl. Špičky sociálních demokratů však návrh podporují. Pozvat domů těžce zaměstnatelné brigádníky se nebojí.

Projekt „brigád v domácnostech“ se zamlouvá šéfovi sociálních demokratů Bohuslavu Sobotkovi. „Ano, je to dobrý způsob, jak podpořit zaměstnanost,“ řekl serveru Lidovky.cz předseda stínové vlády. Sám by služeb výpomoci v domácnosti od nezaměstnaných využil. „Nevidím důvod, proč ne,“ dodává Sobotka (více o návrhu: viz box níže).

Předseda poslaneckého klubu ČSSD Jeroným Tejc je při otázce zvaní nezaměstnaných do svého domova zdrženlivější. Obavy má především z pohledu veřejnosti. „Dokázal bych si to představit, ale pokud by to byl systém dotovaný státem, tak bych ho nevyužil. Stejně, jako jsem nevyužil Zelenou úsporám jen proto, abych nebyl nařčen z toho, že čerpám státní dotace a přitom jsem státní činitel,“ vysvětluje Tejc.

Systém se podle něj musí ještě dopilovat, ale fungovat by mohl za podmínky, že budou jasně stanovena minimální kritéria a požadavky na kvalifikaci nezaměstnaných. „Musí být založen na dobrovolnosti z obou stran a pak rozhodně nehrozí, že by byl vnímán jako negativní věc,“ dodává Tejc.

Anketa

Pozvali byste si domů dlouhodobě nezaměstnané na úklid?

Ano – neměl bych s tím problém. 57
Ne – neznámým lidem nedůvěřuji. 1834
Je mi to jedno – podobné služby nevyužívám. 136

Také senátor Zdeněk Škromach plán svého nástupce v křesle stínového ministra práce vítá. „V oblastech, kde je vysoká nezaměstnanost, systém sousedských výpomocí za úplatu funguje – na černo. Návrh tuto práci legalizuje,“ míní Škromach. Podle něj řada zaneprázdněných lidí s vysokými příjmy podobných služeb využívá. Státem zvýhodněný servis by tak pro ně mohl být lákavý.

Pozvat domů dlouhodobě nezaměstnaného pomocníka by se nebál ani autor návrhu Roman Sklenák. „Snažil bych se to využívat. Už proto, že bych tak pomáhal lidem v tísni,“ řekl stínový ministr práce serveru Týden.cz.

Novodobé otrokářství, míní ODS

Nadšení sociálních demokratů však rozhodně nesdílí opozice. Podle Lenky Kohoutové (ODS), členky výboru pro sociální politiku, je nový plán pro sociálně nejslabší ponižující. „Návrh mi připomíná novodobé otrokářství, ale místo železné koule ČSSD váže k noze těm nejslabším beznaděj na zlepšení své situace,“ míní poslankyně.

ČTĚTE TAKÉ:

Mnohem vhodnější a smysluplnější je podle ní veřejná služba, kterou loni v listopadu zakázal Ústavní soud. Nezaměstnaní by sice z počátku pracovali pro veřejnou správu a neziskovky zadarmo, účastnili by se ale vzdělávacích a rekvalifikačních kurzů.

„Měli by možnost postoupit do veřejně prospěšných prací, které už jsou za úplatu. Prostupnost v zaměstnávání by v tomto případě měla několik dalších možností, jako je například zřízení společensky účelného pracovního místa, které znamená podporu, na předem stanovený časový úsek,“ dodává Kohoutová.

Podle Zdeňka Škromacha lze za „otrokářství“ považovat právě veřejnou službu: „lidé neztratí pracovní návyky a oproti veřejné službě dostanou i zaplaceno. Taková forma lidem, kteří práci nemohou dlouhodobě sehnat, rozhodně pomůže.“

Nezaměstnaní do domácností

Mytí oken - ilustrační foto.

Návrh stínového ministra práce a sociálních věcí Romana Sklenáka (ČSSD) je zaměřený na lidi s nízkým nebo žádným vzděláním, kteří jsou obtížně umístitelní na trhu práce.

Ti by se zaregistrovali u pracovní agentury a nabízeli by určité výpomoc v domácnosti. Klient agentury by si zakoupil speciální daňově zvýhodněné poukázky, kterými by brigádníkům platil. O plánu informoval deník MF DNES.

Podle Sklenáka podobný systém funguje v Belgii nebo Francii. Nejčastěji jde o úklid domácností, žehlení, vaření, šití nebo nákupy. Kvalifikovaní nezaměstnaní by se pak mohli věnovat péči o seniory nebo zdravotně postižené.

Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Máte svou sedačku plnou skvrn? Poradíme vám, jak s nimi zatočit
Máte svou sedačku plnou skvrn? Poradíme vám, jak s nimi zatočit

Malé odolné flíčky na sedačce obvykle nikdo neřeší, případně přes ně prostě přehodí deku. Jenže pokud máte doma dítě nebo domácího mazlíčka, nevyhnete se ani pořádným flekům. Jak se jich zbavit?