3. března 2007 12:50 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Nechme penzijní fondy riskovat, navrhuje Nečas

Důchodci | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Důchodci | foto: Lidové noviny

PRAHA Penzijní fondy by se už příští rok mohly zařadit mezi lukrativní investice. Počítá s tím novela zákona o penzijním připojištění, kterou chce ještě letos prosadit ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas.

Ten plánuje povolit správcům těchto fondů i riskantnější a potenciálně výnosnější investice, které nyní zákon výslovně zakazuje.

Současný roční výnos penzijních fondů činí maximálně pět procent. Podle šéfa Asociace penzijních fondů Jiřího Rusnoka by změnou zákona mohla výnosnost dosáhnout až patnácti procent.

„Chceme tím motivovat lidi, aby se penzijně připojistili,“ řekl Nečas. Ke konci roku 2006 bylo podle údajů ministerstva financí penzijně připojištěno 3,5 milionu Čechů. Nečas odhaduje, že do čtyř let jich bude přes pět milionů.

Zástupci penzijních fondů i analytici novinky vítají. „Určitě jde o dobrý krok,“ zhodnotil záměr ministra analytik České spořitelny David Navrátil.

Odborníci ovšem zároveň upozorňují na nebezpečí, že by klient mohl o část naspořených prostředků přijít. V současné době totiž zákon nutí fondy investovat tak, aby prostředky klientů neztratily hodnotu. Jenže právě se zrušením tohoto omezení Nečasův plán počítá.

Více se dozvíte v sobotních Lidových novinách.

Petra Horčicová, Lidové noviny

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!