10. července 2009 16:05 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Nejčastější úrazy? Muži mají řezné rány, ženy podvrtnuté kotníky

Nejčastějšímu úrazu u žen - podvrknutému kotníku - pomůže ledování. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nejčastějšímu úrazu u žen - podvrknutému kotníku - pomůže ledování. | foto: ČTK

PRAHA Nejčastějšími úrazy, které hlásí klienti pojišťovnám, jsou řezné a tržné rány a podvrtnuté kotníky. Muži utrpí dvojnásobně více úrazů než ženy, nejvíce zranění se přihodí v jarních měsících. Vyplývá to z ankety ČTK mezi největšími tuzemskými pojišťovnami.

Ze statistik Pojišťovny České spořitelny vyplývá, že nejčastěji nahlašovanými úrazy jsou v případě mužů řezné rány (16 procent) a u žen podvrtnutý kotník (11 procent).

"Pokud bychom měli odpovědět na otázku, které pohlaví více trpí úrazy a zraněními, jsou to jednoznačně muži. Při srovnatelném počtu pojištěných žen a mužů zaznamenáváme zhruba dvojnásobný počet nahlášených úrazů ze strany mužské části populace," uvedl tiskový mluvčí PČS Mikuláš Duda.

Podobné výsledky vyšly i České pojišťovně, podle jejíž analýzy vycházející z více než dvou milionů pojistných událostí jsou nejčastějšími úrazy řezné a tržné rány, následované podvrknutými kotníky, podvrknutými kolenními klouby, omrzlinami a popáleninami a zlomeninami prstů.

Také podle statistik Kooperativy trpí více úrazy a zraněními muži, a to téměř dvakrát více než ženy. Mezi pojistnými událostmi u žen se v této pojišťovně nejčastěji vyskytují úrazy horních i dolních končetin v podobě zlomenin a podvrtnutí nebo také řezných ran.

U mužů se vyskytují hlavně úrazy dolních končetin, jako je přetržení vazů kolene nebo měkkých částí kolene, upozornil mluvčí Kooperativy Marek Vích.

Pozor na třináctileté na kolech
Nejvíce úrazů nastává podle Dudy během jara, naopak letní prázdninové měsíce prý bývají co se týče počtu nahlášených pojistných událostí spíše podprůměrné. "Nejvíce úrazů registrujeme na jaře a potom také na podzim, kdy se objevují ještě dodatečná hlášení prázdninových úrazů," doplnil Vích.

Česká pojišťovna ve svém průzkumu zjistila, že nejčastějšími příčinami dětských úrazů bývají dopravní nehody, v nichž děti figurují jako cyklisté, chodci nebo spolujezdci, a dále pak otravy, popáleniny a tonutí. Nejčastěji se úrazy dětem, jejichž rodiče kontaktují ČP, stávají mezi 13. a 14. rokem.

Děti se nejčastěji zraní paradoxně nikoliv venku při hraní, ale doma v kuchyni u sporáku, kde se velmi často opaří. V domácnosti se také stává 90 procent dětských otrav, podotkl mluvčí ČP Václav Bálek.

ČTK