27. prosince 2011 17:00 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Nejčastějším finančním předsevzetím je snížení dluhů

Kreditní karty jsou častou příčinou dluhové pasti | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kreditní karty jsou častou příčinou dluhové pasti | foto: Shutterstock

PRAHA Nejčastějším finančním novoročním předsevzetím pro rok 2012 je v ČR snížení zadlužení. Odpovědělo tak 35 procent z těch, kteří si nějaké předsevzetí pro tuto oblast života dají.

Vyplývá to z průzkumu, který uskutečnila ING Bank mezi 12.500 respondenty v 13 evropských zemích. Předsevzetí týkající se financí si na Nový rok dá 62 procent české populace.

ČTĚTE TAKÉ:

Z těchto respondentů by pak 35 procent chtělo snížit své dluhové zatížení, 28 procent chce lépe nakládat se svými financemi a více kontrolovat výdaje a čtvrtina dotázaných uvedla, že by chtěla začít více šetřit. "Lidé v tomto případě přemýšlejí logicky. Nejdříve se snaží zbavit dluhů, a teprve potom spořit," komentoval výsledky ředitel retailové části ING Bank ČR Libor Vaníček.

Čechů, kteří by chtěli více spořit, je podle jeho názoru daleko více. Mnozí z nich však drží své úspory na běžných účtech, což není efektivní a úspory to spíše znehodnocuje. Pořadí preferencí u českých respondentů bylo proti ostatním zemím atypické. Dotazovaní v sousedních zemích uváděli nejčastěji přání více šetřit (v sedmi zemích). V pěti zemích by rádi lépe kontrolovali své výdaje.

Pozitivní zprávou je podle Vaníčka to, že více než polovina obyvatel při novoročních předsevzetích myslí i na svou finanční situaci a chce ji řešit. Vše nasvědčuje tomu, že rok 2012 bude kvůli pokračujícím problémům na evropských trzích a také například následkem zvyšování sazby DPH v Česku pro řadu občanů velmi náročný, poznamenal.

Rozdíly mezi státy

Jednou z možných odpovědí na otázku týkající se předsevzetí byla i plánovaná změna banky v nadcházejícím roce. Nejčastěji by banku chtěli změnit právě dotazovaní Češi, a to ve 12 procentech případů.

Novoroční předsevzetí týkající se finančních otázek si nejčastěji dávají obyvatelé Rumunska, Turecka a Španělska, nejméně obvyklá jsou naopak u občanů Nizozemska, Německa a Velké Británie. Podle průzkumu ING Bank z února letošního roku novoroční předsevzetí na konci druhého měsíce ještě dodržuje 63 procent respondentů.

Finanční skupina ING vstoupila na český trh v roce 1992. Působí zde v bankovnictví, pojišťovnictví, správě aktiv, podílových fondech a penzijním připojištění. ING je globální finanční instituce nizozemského původu. Z hlediska tržeb patří mezi největší finanční instituce na světě.

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!