11. dubna 2013 14:47 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Nejchudší zemí eurozóny je Německo – zachránce krachujících států

Budova Spolkového sněmu v Berlíně | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Budova Spolkového sněmu v Berlíně | foto: Shutterstock

PRAHA V jakých zemích eurozóny jsou lidé nejchudší? Nový výzkum přinesl překvapivé výsledky – ty nejméně majetné domáctnosti ze sedmnácti evropských zemí totiž žijí v Německu. Statisticky jsou Němci dokonce chudší než Češi.

V Německu a Rakousku dodnes žije většina domácností v bytech či domech, které jim nepatří. To je hlavní důvod toho, proč se v hodnotě majetku domácností Němci umístili podle průzkumu Evropské centrální banky na posledním místě v celé eurozóně a proč byli předběhnuti i Slovenskem, které bylo do vstupu Estonska bráno jako nejchudší země platící eurem. Estonsko v průzkumu nebylo zahrnuto.

Majetek standardní německé domácnosti je podle průzkumu 51 000 euro, zatímco Slovenské 61 000 euro.

ČTĚTE TAKÉ:

V Rakousku tento nepoměr vyvažují velmi vysoké finanční úspory průměrné domácnosti, které v německém průměru výrazně snížilo připojení bývalého Východního Německa.

Nejbohatší domácnosti jsou přitom v Lucembursku, na Kypru a na Maltě. Všechny tyto tři země těžily z výrazně naddimenzovaného bankovního sektoru, na jehož špatné hospodaření ovšem Kypr v minulých týdnech tvrdě doplatil.

Kypřané mají pětkrát víc než Němci

Standardní kyperská domácnost je však podle statistiky ECB pětkrát bohatší než německá, což při medializovaných protiněmeckých protestech na Kypru vyznívá obzvlášť paradoxně.

Dvakrát bohatší než Němci jsou také Řekové, byť u nich je otazníkem, jak rychle se majetek jejich obvyklé domácnosti snižuje.

ČTĚTE TAKÉ:

Slováci svého "úspěchu" v předstižení Německa dosáhli především tím, že 90 % slovenských domácností vlastní své domy a byty. Další primát dosáhli podle zprávy, kterou k průzkumu vydala Slovenská národní banka, v tom, že na Slovensku je majetek domácností nejrovnoměrněji rozdělen - což je jedno z mála pozitivních dědictví komunismu.

Bohatší než německé jsou i české domácnosti

Češi jsou na tom podle přepočtu údajů Českého statistického úřadu ještě o něco lépe, než Slováci. Standardní česká domácnosti k roku 2011 vlastnila majetek v hodnotě přibližně 65 tisíc euro.

ČTĚTE TAKÉ:

České domácnosti na tom jsou velikostí svého majetku průměrně lépe, než německé, byť je současná výše příjmů asi poloviční, než v Německu. Také Češi mají podobně jako Slováci drtivou většinu svého majetku uloženou v nemovitostech a i česká společnost se může pyšnit velice malými sociálními rozdíly - alespoň v porovnání se západní Evropou.

ECB v rámci studie porovnávala kromě bohatství domácností zemí eurozóny i jejich hrubý roční příjem. Tam už pořadí není překvapivé: Německo skončilo na pátém místě, zatímco Slovensko žebříček uzavírá.

pul, mev

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!