Středa 30. září 2020svátek má Jeroným, Ráchel 15 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Nejdražší benzin mají Norové. Češi za něj ale platí třikrát víc

Čerpací stanice. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čerpací stanice. Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

NEW YORK Nejdražší benzin měli v dubnu v Norsku, Dánsku, Itálii a Nizozemsku. Česko skončilo ve srovnání 55 zemí na 17. místě. Za galon benzinu (přibližně 3,8 litru) však Češi zaplatí 13 procent své průměrné denní mzdy, což je zhruba třikrát víc než v Norsku. Srovnání průměrných cen benzinu provedla agentura Bloomberg v období od 2. do 11. dubna.

Kde mají nejdražší benzin

1. Norsko

2. Dánsko

3. Nizozemsko/ Itálie

4. Řecko

5. Švédsko

---

15. Slovensko

16. Maďarsko

17. Česko

Zdroj: Bloomberg

Nejvíce stál v tomto období benzin na čerpacích stanicích v Norsku. Za galon benzinu Super tam lidé zaplatili v přepočtu 190 korun, tedy asi 3,6 procenta tamní průměrné denní mzdy.

Přibližně stejně stál benzin v Dánsku. Třetí příčku si rozdělilo Nizozemsko s Itálií, která v rámci úsporného vládního plánu zvýšila daň z pohonných hmot. Ceny benzinu tu nyní patří k nejvyšším na světě a prodej aut se v Itálii v prvním čtvrtletí propadl o pětinu ve srovnání se stejným obdobím v minulém roce.

Češi platí za benzin 13 procent průměrné denní mzdy, Norové jen 3,6

Česko skončilo v mezinárodním srovnání na 17. místě. Bloomberg vypočítal průměrnou cenu za galon benzinu Super v Česku v přepočtu na 148,8 korun. Z průměrné denní mzdy, která byla přepočtena na asi 1180 korun, to představuje 13 procent. Je to o něco méně než na Slovensku, které skončilo dvě příčky před Českem. Galon benzinu tam prý stál 16 procent průměrného denního výdělku.

Benzin v Česku minulý týden zlevnil

Nejžádanější Natural 95 zlevnil o 16 haléřů na průměrných 37,55 koruny za litr a motorová nafta o osm haléřů na 36,74 koruny za litr, vyplynulo z údajů Českého statistického úřadu. Očekávaný další pokles cen může být podle analytiků omezen oslabením české měny.

Bezolovnatý Special 91 mohli motoristé koupit o 39 haléřů levněji než před týdnem, a to v průměru za 36,95 Kč/l. O devět haléřů klesla i cena plynu LPG, který se tak prodával za průměrných 18,21 koruny za litr.

"Předpovídáme, že se ceny benzinu u českých čerpacích stanic dostanou pod 37,40 Kč/l a naftu natankují řidiči dokonce za 36,50 korun. Vše je nyní závislé zejména na kurzu koruny. Obnovená intenzita problémů kolem řeckého dluhu i dluhů dalších států Evropy může způsobit několikaprocentní oslabení koruny, což by další pokles cen u čerpacích stanic znemožnilo," uvedl analytik Jan Lener ze společnosti Broker Consulting.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Rychlá zdravá svačinka? Hledáme 40 testerek, které vyzkouší Sunar BIO kapsičky
Rychlá zdravá svačinka? Hledáme 40 testerek, které vyzkouší Sunar BIO kapsičky

Ve spolupráci se Sunarem, tradičním českým výrobcem dětské výživy, jsme si pro vás připravili velké testování BIO kapsiček.