14. května 2012 11:04 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Nejdražší benzin mají Norové. Češi za něj ale platí třikrát víc

Čerpací stanice. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čerpací stanice. Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

NEW YORK Nejdražší benzin měli v dubnu v Norsku, Dánsku, Itálii a Nizozemsku. Česko skončilo ve srovnání 55 zemí na 17. místě. Za galon benzinu (přibližně 3,8 litru) však Češi zaplatí 13 procent své průměrné denní mzdy, což je zhruba třikrát víc než v Norsku. Srovnání průměrných cen benzinu provedla agentura Bloomberg v období od 2. do 11. dubna.

Kde mají nejdražší benzin

1. Norsko

2. Dánsko

3. Nizozemsko/ Itálie

4. Řecko

5. Švédsko

---

15. Slovensko

16. Maďarsko

17. Česko

Zdroj: Bloomberg

Nejvíce stál v tomto období benzin na čerpacích stanicích v Norsku. Za galon benzinu Super tam lidé zaplatili v přepočtu 190 korun, tedy asi 3,6 procenta tamní průměrné denní mzdy.

Přibližně stejně stál benzin v Dánsku. Třetí příčku si rozdělilo Nizozemsko s Itálií, která v rámci úsporného vládního plánu zvýšila daň z pohonných hmot. Ceny benzinu tu nyní patří k nejvyšším na světě a prodej aut se v Itálii v prvním čtvrtletí propadl o pětinu ve srovnání se stejným obdobím v minulém roce.

Češi platí za benzin 13 procent průměrné denní mzdy, Norové jen 3,6

Česko skončilo v mezinárodním srovnání na 17. místě. Bloomberg vypočítal průměrnou cenu za galon benzinu Super v Česku v přepočtu na 148,8 korun. Z průměrné denní mzdy, která byla přepočtena na asi 1180 korun, to představuje 13 procent. Je to o něco méně než na Slovensku, které skončilo dvě příčky před Českem. Galon benzinu tam prý stál 16 procent průměrného denního výdělku.

Benzin v Česku minulý týden zlevnil

Nejžádanější Natural 95 zlevnil o 16 haléřů na průměrných 37,55 koruny za litr a motorová nafta o osm haléřů na 36,74 koruny za litr, vyplynulo z údajů Českého statistického úřadu. Očekávaný další pokles cen může být podle analytiků omezen oslabením české měny.

Bezolovnatý Special 91 mohli motoristé koupit o 39 haléřů levněji než před týdnem, a to v průměru za 36,95 Kč/l. O devět haléřů klesla i cena plynu LPG, který se tak prodával za průměrných 18,21 koruny za litr.

"Předpovídáme, že se ceny benzinu u českých čerpacích stanic dostanou pod 37,40 Kč/l a naftu natankují řidiči dokonce za 36,50 korun. Vše je nyní závislé zejména na kurzu koruny. Obnovená intenzita problémů kolem řeckého dluhu i dluhů dalších států Evropy může způsobit několikaprocentní oslabení koruny, což by další pokles cen u čerpacích stanic znemožnilo," uvedl analytik Jan Lener ze společnosti Broker Consulting.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

ČTK, rkaŠárka Bláhová

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.